Skarżyszczanie w drodze na Jasną Górę

386
Kolumna Skarżyska. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

We wtorek, 6 sierpnia, na pielgrzymkowy szlak wyruszyły grupy ze Skarżyska Kamiennej. Skarżyskiej Kolumnie przewodzi ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

Na razie to tylko trzy grupy: „sanktuaryjna” z połączonych parafii MB Ostrobramskiej, Św. Brata Alberta i NSJ, „franciszkańska 11” z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i „trójka” z Suchedniowa.

– Na razie jest nas tylko około 300 osób, ale niebawem dołączą do nas pielgrzymi z Bliżyna, a w kolejnych dniach z Końskich i Kaznowa. W sumie na Jasnej Górze będzie nas ok. 600-700 osób. – mi ks. Jerzy Karbownik.

Wśród pielgrzymów ze Skarżyska są obecni klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Jest ich siedmiu i razem z ks. Grzegorzem Lipcem, ojcem duchownym z seminarium, tworzą „grupę powołaniową”.

– Chcemy być blisko ludzi, chcemy być z nimi podczas trudu pielgrzymkowego. Prosimy ich o modlitwę za kleryków, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa, o umocnienie kapłanów i o nowe powołania do naszego seminarium – mówi ks. Lipiec.

Klerycy prowadzą modlitwy i konferencje, opowiadają o życiu w seminarium i formacji kapłańskiej.

– Świadectwo, że są młodzi ludzie, którzy poświęcili życie i wybrali Pana Boga, potrzebne jest nawet tym wierzącym, którzy idą na Jasną Górę.  Można powiedzieć, że tworzymy „ekipę do zadań specjalnych”. Faktycznie w jedną grupę wchodzi 8 osób, które są pozytywnie nastawione do mówienia o Panu Bogu i zarażania miłością do Pana Boga. Ludzi to otwiera. Każdy z nas jest inny, każdy na swój sposób przeżywa Pana Boga i o Nim mówi. Ludzie do nas podchodzili. Rozmawiali z nami. Zadawali nam czasem niełatwe pytania o Kościół, opowiadali o swojej duchowej drodze, jak pogłębiają swoją relację z Panem Bogiem – mówi alumn Kacper Piotrowski-Stajniak.

Niebawem „grupę powołaniową” będzie można zobaczyć w kolumnie opoczyńskiej.