Triduum ku czci św. Kazimierza i radomskie „Kaziki 2019”

W poniedziałek, 4 marca, obchodzimy doroczną uroczystość św. Kazimierza – królewicza, patrona naszej Diecezji i miasta Radomia. Uroczystość poprzedzą trzydniowe modlitwy w bazylice św. Kazimierza, natomiast od 1 do 10 marca odbędą się doroczne radomskie „Kaziki”.

– Św. Kazimierz pokazał swoim życiem zakorzenionym w wierze, że miłość może być szlachetna i czysta, że prawdziwa wielkość idzie w parze z pokorą i prostotą serca. Obchodząc doroczne uroczystości kazimierzowskie pragniemy uczyć się tych wartości i pielęgnować je w codziennym życiu osobistym i społecznym. Serdecznie zapraszamy duchowieństwo, alumnów seminarium, zgromadzenia zakonne władze miejskie i samorządowe, parlamentarzystów, wiernych świeckich na uroczystości kazimierzowskie do Bazyliki Mniejszej św. Kazimierza w Radomiu – napisał bp Henryk Tomasik w zaproszeniu na uroczystość Patrona Diecezji i Miasta Radomia.

W Bazylice mniejszej pw. św. Kazimierza uroczystości poprzedzi „Triduum ku czci św. Kazimierza”. Od 1 do 3 marca okolicznościowe nabożeństwa będą odprawiane o godz. 17.30. W poniedziałek, 4 marca, Msze św. w Bazylice będą odprawiane o godz. 7.00, 9.00 i 11.00, a centralna Msza św. odpustowa – o godz. 18.00, pod przewodnictwem Pasterza Diecezji, Ks. Biskupa Henryka Tomasika. Homilię wygłosi Ks. Biskup Piotr Turzyński.

Natomiast program radomskich „Kazików 2019” przedstawia się następująco:

• 1 marca (piątek)
    • 10.00 – „Życie św. Kazimierza Jagiellończyka” – spektakl przygotowany przez uczniów PSP 4 w Radomiu (PSP nr 4, ul. Wyścigowa 49).
    • 10.00 – „Szyfr Św. Kazimierza” – gra miejska (start: Resursa)
    • 18.00 – „Kościoły Wilna” – wernisaż wystawy fotografii Jerzego Kutkowskiego oraz grafik Gery Gredaité z Kowna „Wojenne taktyki” (Galeria Resursy).
  • 2 marca (sobota)
    • 13.00-16.00 – „Powrót Madonny” – ekspozycja, po raz pierwszy po renowacji najcenniejszego zabytku sztuki średniowiecznej Radomia – rzeźby Madonny z Bramy Krakowskiej (Muzeum Katedralne, katedra, wejście od ul Prusa)
    • 16.00 – „Zakon Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza” spotkanie z rycerzami i prelekcja Wielkiego Mistrza Jana Skowery oraz prezentacja Korony Królestwa Polskiego (Sala Kameralna Resursy)
    • 17.00 – Finałowy koncert Muzycznych Kazików i wręczenie nagrody „Muzycznych Kazików” (Sala Widowiskowa Resursy).
  • 3 marca (niedziela)
    • 11.00 – „Być jak Święty Kazimierz” – spektakl w wykonaniu uczniów PSP nr 22 (Bazylika Mniejsza pw. św. Kazimierza)
    • 15.00 – VI. Wielki Test Wiedzy o Radomiu (Sala Widowiskowa Resursy); pomagamy szkole w Podbrzeziu na Litwie
    • 17.00 – wręczenie Nagrody Św. Kazimierza i koncert „Prymackaja biesiada” polsko-białoruskiej grupy „Prymaki”.
  • 4 marca (poniedziałek)
    • 11.00 – „Korowód ku czci św. Kazimierza Jagiellończyka” – zaprasza PSP nr 4 (start sprzed kościoła pw. św. Stefana na Idalinie; zakończenie pod Urzędem Miasta, ul. Żeromskiego 53)
    • 13.00 – „Unia wileńsko-radomska, czyli początek drogi do Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – wykład prof. Dariusza Kupisza w ramach cyklu „Historia cię szuka” (Resursa Obywatelska)
    • 18.00 – uroczysta Msza święta – przewodniczy bp Henryk Tomasik (Bazylika Mniejsza pw. św. Kazimierza).
  • 5 marca (wtorek)
    • 17.00 – „Wpisani w dzieje miasta. Radomscy bernardyni 1468-2018” – promocja wydawnictwa i albumu powstałych w związku z jubileuszem 550. rocznicy przybycia oo. bernardynów do Radomia (Sala Kameralna Resursy).
  • 10 marca (niedziela)

• 11.00 – XII. Bieg Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia (szczegóły na www.radombiega.pl)