Uroczystość św. Kazimierza w Radomiu

Bp Marek Solarczyk. Msza św. w Uroczystość św. Kazimierza. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

W piątek, 4 marca, w bazylice św. Kazimierza na radomskim Zamłyniu Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w intencji Radomia i diecezji.

Wraz z ordynariuszem Diecezji Radomskiej Eucharystię celebrował biskup-senior Henryk Tomasik, ks. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza oraz kapłani Dekanatu Radom-Zachód, radomskiej kurii i seminarium.

– Dzisiaj kiedy jedni próbują dzisiaj podeptać godność człowieka przez barbarzyństwo wojny, inni odpowiadają gestami dobroci i solidarności, wzrastając w pięknie człowieczeństwa. I tu nie mamy czego się wobec św. Kazimierza wstydzić. Nasz patron może być z nas dumny. Patrząc na ogrom dobra, podyktowany ludzkim odruchem serca wobec uciemiężonego wojną narodu ukraińskiego, który przybiera postać darów i środków finansowych zbieranych w parafiach naszej diecezji, naszego miasta, także w naszej bazylice, zawierzamy naszemu patronowi trudy dzisiejszego czasu. – mówił w słowie powitania ks. prał. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza na radomskim Zamłyniu.

Ks. Jarosław Wojtkun:

Zwracając się do zgromadzonych na Eucharystii wiernych, samorządowców i przedstawicieli radomskich ruchów i stowarzyszeń (m.in. Rycerzy Kolumba), bp Marek Solarczyk dziękował za włączenie się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

– Niesiemy im pomoc i wyrażamy im naszą serdeczność. To wszystko chcemy dzisiaj rozważyć w świetle Bożego słowa, które mówi: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili i by owoc wasz trwał, aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosicie w imię moje”. Jesteśmy wpisani w dzieła Boga, który realizuje pośród nas. Potrzeba nam odnowienia tej ufności – powiedział Biskup Radomski.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele parafian wręczyli biskupom wypieczone przez radomskich piekarzy „klucze św. Kazimierza”. To symbol przypominający nocne modlitwy św. Kazimierza przed zamkniętymi drzwiami kościoła farnego w Radomiu – o czym przypomniał ks. Wojtkun.

Św. Kazimierz Królewicz jest Patronem Miasta Radom od 1983 r. Zaś po utworzeniu Diecezji Radomskiej 25 marca 1992 r. został ogłoszony również jej patronem.

Bazylika św. Kazimierza na radomskim Zamłyniu jest kościołem patronalnym miasta Radomia i Diecezji Radomskiej. Został wybudowany w latach 1986­-1994 jako wotum dziękczynne uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w 1981 r. z racji 500. rocznicy przybycia św. Kazimierza na królewską rezydencję do Radomia. Świątynię wybudowali parafianie wraz ze śp. ks. prał. Adamem Sochą, pierwszym proboszczem parafii św. Kazimierza.

Relikwie patrona zostały sprowadzone 10 czerwca 1989 r., a dziś wystawione są w kaplicy przygotowanej w lewej nawie kościoła.

Decyzją Stolicy Apostolskiej 2003 r. radomski kościół pw. św. Kazimierza został wyniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Failed to get data. Error: