„W mocy Bożego Ducha” na Jasną Górę

3195
41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Rozpoczęcie. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Nasza Ojczyzna, parafie, rodziny potrzebują mocnej wiary; wiary ludzi, którzy odważnie powiedzą w każdej sytuacji: „Tak, jestem chrześcijaninem”. – powiedział bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. inaugurującej 41. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi z dwóch radomskich kolumn wyruszyli we wtorek 6 sierpnia.

W homilii bp Henryk Tomasik zachęcił do bycia świadkami wiary oraz do modlitwy o jej pogłębienie:

– Prośmy, byśmy byli apostołami jedności. Prośmy, by nasza wiara miała wymiar zachwytu nad Chrystusem, który objawia się człowiekowi. Wiara to osobowe przylgnięcie do Chrystusa. Wiara to przyjęcie umysłem i sercem, tego, co Bóg objawił. Na trasie tej pielgrzymki będziemy błagać o mocną wiarę dla każdego z nas, aby chwile burz, które się dokonują w naszej ojczyźnie, nie oddaliły nas od Chrystusa. Nasze czasy potrzebują mocnej wiary wyznawanej życiem, a nie tylko deklarowanej słowami. Nasza Ojczyzna, parafie, rodziny potrzebują mocnej wiary; wiary ludzi, którzy odważnie powiedzą w każdej sytuacji: „Tak, jestem chrześcijaninem”. – mówił bp Tomasik.

Pasterz Diecezji Radomskiej zachęcił również do modlitwy za tych, którzy demonstrują nienawiść do prawa Bożego i walczą z Kościołem:

– Modlimy się za tych, którzy odrzucają prawo Boże dotyczące człowieka, rodziny i małżeństwa, którzy demonstrują nienawiść do prawa Bożego, a przy tym zarzucają wierzącym, że są nietolerancyjni. Przedstawicielka polskiego parlamentu zapowiedziała, że przedstawi we wrześniu informacje na temat pieniędzy, które otrzymuje Kościół. Podstawą tych wyliczeń mają być dotacje na prace charytatywne, opiekę nad bezdomnymi czy osobami niepełnosprawnymi. Niektóre instytucje już otrzymały wezwanie do przygotowania takich wyliczeń. Dotacje na organizowanie pomocy dla najbardziej potrzebujących zostaną określone jako finansowanie Kościoła. Czy to nie tragedia, czy to nie walka z Kościołem? – pytał bp Tomasik.

Bp Henryk Tomasik wyraził też protest przeciw profanacjom, które nasiliły się w ostatnich tygodniach w Polsce.

– Drugie Boże przykazanie uczy nas szacunku dla Osoby Pana Boga. Uczy nas i zobowiązuje do poszanowania wszystkich wartości, które uobecniają tajemnice zbawienia. W ostatnich tygodniach dokonały się w przestrzeni publicznej w naszej Ojczyźnie wydarzenia, które uderzają w najświętsze tajemnice naszej wiary: parodiowanie Mszy św., procesji z Najświętszym Sakramentem, profanowanie świątyń, cmentarzy, profanowanie obrazu Matki Bożej, niszczenie ołtarzy a także rękoczyny wobec księży. To nasze czasy. Aż trudno w to uwierzyć. Bolejemy nad każdym faktem profanowania sacrum. Protestujemy przeciwko takiej formie traktowania rzeczy świętych! Ale dla nas wierzących jest to wezwanie do publicznego przebłagania Boga za takie zło i do modlitwy za tych, którzy nie rozumieją tego co czynią. Prosimy, aby Chrystus przemienił ich serca, aby i oni odkryli świętość Boga, bóstwo Chrystusa i znaczenie Ewangelii. – modlił się ordynariusz diecezji radomskiej.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

Na zakończenie Eucharystii Biskup Henryk Tomasik pobłogosławił pątników na pielgrzymią drogę Jasną Górę.

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej składa się z pięciu kolumn: dwóch radomskich, starachowickiej, skarżyskiej i opoczyńskiej. Do pielgrzymów pieszych należy dodać kilka grup rowerowych, grupę biegową oraz Klerycką Grupę Powołaniową; nie można zapomnieć o dużej grupie pielgrzymów duchowych, którzy nie mogąc wyruszyć w drogę, łączą się z pielgrzymami w modlitwie codziennej. W ostatnich latach pielgrzymowało średnio ok. 6-7 tyś. pątników, dzięki czemu jest ona jedną z najliczniejszych w Polsce.

Wszystkie kolumny 41. Pielgrzymki Radomskiej spotkają się 13 sierpnia na Przeprośnej Górce. Tam w południe przed sanktuarium św. o. Pio odbędzie się nabożeństwo pokutne, po którym wszyscy wyruszą w ostatni etap na Jasną Górę. Ostatnim punktem pielgrzymki będzie wieczorna Msza św. na Jasnogórskim Szczycie.

Wszystkim, którzy chcieliby dołączyć do pielgrzymów przypominamy, że 13 sierpnia nie będzie Mszy św. w Mstowie.


Msza św. [GALERIA]


Wyjście [GALERIA]