Wielkanocna kwesta na cmentarzu rzymskokatolickim w Radomiu

454

W Wielką Sobotę, 20 kwietnia, Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu zaprasza na wielkanocną kwestę. Kwestarzy będzie można spotkać miedzy 9.00 a 14.00 na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego/Dębowa.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na odnowę dwóch XIX-wiecznych nagrobków.

– W tym roku chcemy jako Komitet i parafia św. Wacława – zarządca  cmentarza rzymskokatolickiego w Radomiu, przeprowadzić renowację dwóch zabytkowych nagrobków – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący SKOZCR w Radomiu. – Będą to dziewiętnastowieczne, kamienne pomniki: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodziny Bełkowskich i Napiórkowskich. Szacowany przez nas łączny koszt prac konserwatorskich, to ok. 94 tys. zł.  To będzie bardzo duży wysiłek finansowy, dlatego bardzo liczymy na dobre efekty tegorocznych kwest na cmentarzy; tej najbliższej w Wielką Sobotę i tej w czasie święta Wszystkich Świętych. Chcemy też cześć środków pozyskać z dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – dodaje Adamiec.

Oba pomniki zostaną najpierw całkowicie zdemontowane, a następnie poddane skomplikowanym zabiegom renowacyjnym w pracowni konserwatorskiej.

– Niestety pomnik Emilii z Wolskich Targowskiej, wraz z całą strukturą komory grobowej, uległ bardzo poważnemu zniszczeniu. W  listopadzie ubiegłego roku, w zasadzie doszło do katastrofalnego zapadnięcia się gruntu pod pomnikiem, a dwie płyty bezpośrednio nakrywające kryptę, w znacznej części osunęły się poniżej poziomu podmurówki. W trakcie upadku pomnika najmocniej ucierpiał element zwieńczenia, z którego ozdobna korona liści akroterionów została prawie w połowie utrącona. Blok z wykutymi inskrypcjami stracił kilka obszernych fragmentów na narożach i krawędziach – opisuje zniszczenia pomnika Adamiec.