Wielkie przygotowania do 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

2384
ks. Mirosław Kszczot, Dyrektor PPDR na Jasną Górę. Foto: ks. S. piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Za niespełna dwa tygodnie pod hasłem „W mocy Bożego Ducha” wyruszy 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Przygotowania do wymarszu idą pełną parą.

– Zapraszam do udziału w 41. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. To czas rekolekcji w drodze. Będziemy pielgrzymować pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Chcemy w tym roku uświadomić sobie prawdę o potrzebie współpracy między osobami świeckimi a osobami duchownymi. Chcemy odkrywać owoce Ducha Świętego, którymi są również różne funkcje, zadania, jakie podejmujemy w Kościele dla dobra wspólnoty. – mówi ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

Szkolenia, spotkania, zapisy…

W minioną sobotę (20.07) odbył się kurs dla porządkowych, którzy podczas pielgrzymki będą kierować ruchem. Wzięło w nim udział 70 osób, a szkolenie przeprowadził Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Ukończenie takiego kursu od wielu już lat jest obowiązkowe. Wszystkim zależy na tym, by pielgrzymowanie było bezpieczne.

Przewidziane są również spotkania liderów grup i księży przewodników, a także służby medycznej, którą w grupach radomskich koordynuje doktor Lucyna Wiśniewska. Po raz pierwszy zostaną tez zorganizowane warsztaty dla grup muzycznych.

– Zapraszam Czcigodnych Księży przewodników i kierowników na spotkanie w piątek, 26 lipca, o godz. 20.00. Służbę muzyczną ze wszystkich grup, wszystkich kolumn zapraszam na spotkanie w sobotę, 27 lipca, o godz. 13.00. Warsztaty muzyczne m.in. poprowadzi Anna Strzelczyk-Cichosz, dyrygentka scholi DA KUL. Liderów grup zapraszam na spotkanie w poniedziałek, 29 lipca, o godz. 19.00. Spotkania odbędą się w Radomiu ul. Starokrakowska 144 w sali Parafii Miłosierdzia Bożego w Radomiu. – zaprasza ks. Mirosław Kszczot.

Niebawem w parafiach ruszą zapisy na tegoroczną pielgrzymkę.

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej to jedna z największych pielgrzymek w Polsce (ok. 7 tys. pątników). Składa się z ok. 40 grup w większości związanych z parafiami, przypisanych do pięciu kolumn: dwóch radomskich, starachowickiej, skarżyskiej, opoczyńskiej. Nie zabraknie też Grupy Duszpasterstwa Akademickiego i Grupy Powołaniowej złożonej z kleryków radomskiego seminarium, którzy będą pojawiać się w różnych grupach. Zaś dla tych, którzy nie mogą iść organizowana jest Grupa Duchowa (o czym niżej).

Oficjalne pielgrzymka rozpocznie się 6 sierpnia Mszą św. o godz. 9.30 przy Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, skąd wyjdą kolumny radomskie. Pielgrzymów pobłogosławi na drogę bp Henryk Tomasik. Pozostałe kolumny wyjdą w kolejnych dniach, by 13 sierpnia w godzinach popołudniowych razem wejść na Jasną Górę.

Nabożeństwo pokutne na Przeprośnej Górce

W tym roku przewidziana jest istotna zmiana jeśli chodzi o plan ostatniego dnia Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Zamiast porannej Mszy świętej we Mstowie zaplanowano nabożeństwo pokutne o godz. 12.00 przy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce.

– Na rekolekcjach zwykle przeżywamy nabożeństwo pokutne i  w tym roku chcemy przeżyć to nabożeństwo wspólnie, jako cała nasza Pielgrzymka Radomska. Dlatego spotykamy się w południe na modlitwie „Anioł Pański” przy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. I właśnie tam chcemy zgromadzić się pod przewodnictwem księdza biskupa Henryka Tomasika na nabożeństwie pokutnym. Chcemy w czasie tego nabożeństwa przepraszać Boga nie tylko za nasze grzechy, ale też by uczynić ekspiację za profanacje wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej i za każdy akt profanacji. – powiedział ks. Mirosław Kszczot na antenie Radia Plus Radom.

Jak mówi ks. Kszczot brak porannej Mszy świętej we Mstowie powoduje to, że ostatniego dnia pątnicy będą mieć dłuższy nocleg. Dotychczas mieli pobudkę o 4 rano.

Na Przeprośną Górkę grupy będą przychodziły trochę wcześniej, by jeszcze przed nabożeństwem mieć czas na obiad. Pierwsze grupy będą wychodzić na Jasną Górę o godzinie 13.00.

Zwieńczeniem pielgrzymki będzie modlitwa przed Obrazem Czarnej Madonny i Msza święta o godzinie 19.30 na Wałach Jasnogórskich. W liturgii będą też uczestniczyć pielgrzymi z Kielc, Włocławka i Sosnowca.

Duchowe pielgrzymowanie

Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą osobiście wziąć udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę (np. ludzi chorych, w podeszłym wieku, osoby niepełnosprawne, niemających urlopu czy zobowiązanych do opieki nad bliźnimi), od kilku już lat organizowana jest grupa pielgrzymów duchowych.

– Zachęcamy do zapisu na pielgrzymkę duchową każdego, kto nie może fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce. Grupie Pielgrzymów Duchowych patronuje św. Jan Paweł II. W dniach od 6 do 13 sierpnia w intencji pielgrzymów będę sprawował Msze Święte, a przed obrazem Pani Jasnogórskiej ofiaruję Bogu duchowe pielgrzymowanie. – zachęca ks. Mirosław Kszczot, Przewodnik Grupy Duchowej.

Więcej o Grupie Duchowej: >>TU<<.

Relacje z pielgrzymkowego szlaku będą przekazywane przez nasze diecezjalne media (Radio Plus Radom, “Gość Niedzielny”i Portal Diecezji Radomskiej). Zapraszamy.