Wrócił do rodzinnej ziemi

Pogrzeb śp. Ks. prał. Wiesława Wilka. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Wiesława Wilka odbyły się minioną środę w Suchej koło Pionek, w rodzinnej parafii zmarłego kapłana. W Mszy św. pogrzebowej uczestniczyli m.in. biskup-senior Edward Frankowski z Sandomierza oraz bp Piotr Turzyński z Radomia, który przewodniczył liturgii.

– Gromadzimy się przy Chrystusie. On nam mówi słowo, które jest słowem życia. Przynosimy dzisiaj do Chrystusa naszego zmarłego brata, piękny owoc tej ziemi – śp. ks. prał. Wiesława Wilka. Chcemy podziękować w tej wspólnocie za jego życie, miłość, wiarę, cierpienia i modlitwy, wszelkie dobro, które Pan Bóg przez niego czynił. Oddajemy go w ręce miłosiernego Ojca, prosząc, aby go oczyścił i przyjął do siebie. Bardzo serdecznie pozdrawiam czcigodnego bp. Edwarda Frankowskiego z Sandomierza, rodzinę pogrążoną w żałobie, kapłanów z diecezji sandomierskiej, radomskiej i was wszystkich, siostry i bracia. Chcemy na słuchaniu Słowa i w dzieleniu się Eucharystią znaleźć pociechę i siłę. – powiedział bp Piotr Turzyński rozpoczynając żałobną Eucharystię.

W homilii bp Piotr wspominał zmarłego księdza profesora jako człowieka, w którym „można było podziwiać Boga”, jako kapłana wysokiej kultury i pokory; podkreślił również jego miłość do rodzinnej ziemi:

– Chrześcijaństwo jest piękne, bo nam każe stać się dodatkowym człowieczeństwem Chrystusa, bo nam każe widzieć Chrystusa w drugim. Dzisiaj gromadzimy się, aby podziękować za życie ks. prał Wiesława. On dał swoje człowieczeństwo. Może powiedzieć, że stał się tym dodatkowym człowieczeństwie Chrystusa; tym człowiekiem w którym mogliśmy podziwiać Boga. Oto dzisiaj moje pokolenie chce podziękować pedagogowi, nauczycielowi, mistrzowi, który pokazał nam niezwykłą wielkość. Śp. ks. Wiesław był przede wszystkim miłośnikiem tej ziemi, swojej małej ojczyzny. Tu spędzał wakacje i z radością bywał. Będąc człowiekiem wielkiej kultury, nie zaniedbał tego, co proste, zwyczajne, codzienne, małe. Zawsze wracał z radością w dzieciństwo, oddychał z radością tym powietrzem i tą ziemią. – mówił bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński:

Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej głos zabrali m.in. Grażyna Michalska z Klubu Inteligencji Katolickiej w Sandomierza, Piotr Krakowiak w imieniu rodziny i społeczności lokalnej oraz ks. Stanisław Bujnowski, dziekan dekanatu pionkowskiego.

W drugim dniu uroczystości żałobnych, wraz biskupami Edwardem Frankowskim i Piotrem Turzyńskim z Radomia oraz wiernymi parafii Sucha uczestniczyło ok. 90 kapłanów. Dzień wcześniej śp. ks. prał. Wilka, wieloletniego wykładowcy w seminarium, pożegnano w Sandomierzu. W bazylice katedralnej Mszy św. żałobnej przewodniczył abp Wacław Depo, a Eucharystię celebrowało 150 kapłanów.

Ks. prał. Wiesław Wilk  zmarł 11 czerwca w wieku 89 lat i w 65. roku kapłaństwa. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Suchej, w rodzinnym grobie, obok swoich rodziców – Marianny i Andrzeja.

Failed to get data. Error: