XXII. Tydzień Św. Krzysztofa. “W drogę do Źródła Życia”

45
Kiedy:
18 Lipiec 2021, niedziela – 25 Lipiec 2021, niedziela całodniowy
2021-07-18T00:00:00+02:00
2021-07-26T00:00:00+02:00
Kontakt:
MIVA Polska / Komisja Episkopatu Polski ds. Misji

Od 18 do 25 lipca odbędzie się XXII. Tydzień św. Krzysztofa – akcja modlitewna za polskich kierowców i bezpieczeństwo na drogach połączona z misyjną zbiórką na środki transportu dla polskich misjonarzy w krajach ich posługi i pracy.

Obchody organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska a odbywają się pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Są związane są ze wspomnieniem świętego męczennika ze starożytności chrześcijańskiej, św. Krzysztofa, który jest czczony jako patron kierowców i podróżujących.

Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa “W drogę do Źródła Życia”.

“Ta myśl odnosi się przede wszystkim do Eucharystycznego Źródła, do którego sam Chrystus nas zaprasza, abyśmy z Nim zasiedli przy stole Wieczerzy Pańskiej i spożywali chleb Życia. Podczas pandemii dostęp do tego źródła został mocno ograniczony praktycznie w wszystkich zakątkach świata. Wierzący w znacznym stopniu zostali odcięci od tego życiodajnego Źródła, które jest zarazem centrum życia wspólnot chrześcijańskich. W wielu zakątkach świata, gdzie pracują polscy misjonarze i misjonarki, ta sytuacja trwa dalej i jest wyzwaniem dla misjonarzy i trudnym doświadczeniem” – informuje bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji w komunikacie przed 22. Tygodniem św. Krzysztofa.

>> Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp. Jerzego Mazura SVD na XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa [do pobrania; PDF]

Ważnym punktem obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, aby zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie.

Tygodniowi św. Krzysztofa ponownie towarzyszy akcja “1 grosz za 1 kilometr”, czyli wsparcie misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. Akcja stanowi apel do kierowców, by podziękowali za szczęśliwe przejechane kilometry, a w ramach podziękowania wsparli finansowo zakup pojazdów misyjnych.