42. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

Kamień ustawiony przed plebanią w Pelagowie, gdzie proboszczem był ks. Roman Kotlarz. Foto: ks. Stanisław Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Kiedy:
18 sierpień 2018, sobota@17:00 – 20:30
2018-08-18T17:00:00+02:00
2018-08-18T20:30:00+02:00
Gdzie:
Kościół pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie
Trablice 34A
26-624 Trablice
Polska

18 sierpnia 2018 r. mijają 42 lata od śmierci ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.

Tego dnia o 18.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie będzie sprawowana Msza św. w intencji zmarłego kapłana.

Wcześniej – o godz. 17.00 – przy obelisku na Rondzie Ks. Romana Kotlarza w Radomiu zostaną złożone kwiaty.

W niedzielę (19.08) dalszy ciąg obchodów w Koniemłotach koło Staszowa, gdzie 17 października 1928 roku urodził się ks. Roman Kotlarz. O godz. 11.00 modlitwa przy grobie kapłana znajdującym się na miejscowym cmentarzu, a następnie przemarsz delegacji i pocztów sztandarowych do kościoła. O godz. 11.45 – Msza św., a po niej złożenie kwiatów przy obelisku upamiętniającym osobę ks. Kotlarza i spotkanie rocznicowe na terenie parafii.

Ks. Roman Kotlarz (1928-1976) do dziś pozostaje w pamięci radomian symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia. 25 czerwca 1976 r. znalazł się – jak sam pisał – „świadomie i dobrowolnie” w ogromnej rzeszy strajkujących z Zakładów Metalowych Waltera w Radomiu. Następnie ze schodów kościoła Świętej Trójcy błogosławił protestujących robotników w czasie manifestacji.

Po wydarzeniach Czerwca’76 ks. Kotlarz z wiernymi z parafii w Pelagowie modlił się w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. W kazaniach domagał się szacunku dla człowieka i jego pracy, piętnował kłamstwo i brak sprawiedliwości w PRL. Wzywany na przesłuchania, przechodził „ścieżki zdrowia”, kilkakrotnie w okrutny sposób został pobity do nieprzytomności przez „nieznanych sprawców”.

Zmarł w szpitalu zmarł 18 sierpnia 1976 roku. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu była niewydolność mięśnia sercowego. Mimo wielu świadectw o znęcaniu się nad księdzem, lekarze nie stwierdzili obrażeń mogących powstać po pobiciu.

Ks. Roman Kotlarz został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Polski jednym z najwyższych polskich wyróżnień, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczono za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.