Bitwa Warszawska. Kobiety na drodze do niepodległości – Poświęcenie tablicy pamiątkowej Sł. B. Wandy Malczewskiej

Kiedy:
16 Sierpień 2020, niedziela@18:00 – 19:00
2020-08-16T18:00:00+02:00
2020-08-16T19:00:00+02:00
Gdzie:
Kościół pw. św. Jana w Radomiu (Fara)
Rwańska 6
26-610 Radom
Kontakt:
Stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum
Bitwa Warszawska. Kobiety na drodze do niepodległości - Poświęcenie tablicy pamiątkowej Sł. B. Wandy Malczewskiej @ Kościół pw. św. Jana w Radomiu (Fara) | Radom | Mazowieckie | Polska

W imieniu organizatorów (Kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej, Proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, Prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej o w Radomiu, Prezesa Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum) zapraszamy na uroczystość poświęcenia tablicy ku Czci Sługi Bożej Wandy Malczewskiej.

Uroczystość odbędzie się 16 sierpnia 2020 r. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu (radomska fara) podczas Mszy Św. o godz. 18.00.

Wanda Malczewska (herbu Tarnawa; ur. 15 maja 1822 w Radomiu, zm. 25 września 1896 w Parznie) – córka Stanisława Malczewskiego i Marii Julii z domu Żurawskich. Pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Została ochrzczona w radomskiej farze (22 maja 1822), a w 22 maja 1830 przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Dzięki działalności patriotycznej (m.in. w czasie powstania styczniowego), społecznej i wychowawczej weszła do grona wybitnych radomian i Polaków. Posiadała nadzwyczajne dary przeżyć mistycznych, wśród których historyczny wymiar mają objawienia:

1. W Wielki Piątek 1872 r., w 100 rocznicę pierwszego rozbioru Polski Matka Najświętsza przekazuje Mistyczce z Radomia następujące słowa: „Pan Bóg na moją prośbę, tego rozbioru nie zatwierdził” i dodaje słowa pełne nadziei: „skoro Polska otrzyma niepodległość, to niezadługo powstaną dawni gnębiciele, aby ja zdusić. Ale moja młoda armia, w imię moje walcząca, pokona ich, odpędzi daleko i zmusi do zawarcia pokoju. Ja jej dopomogę”.
  2. Rok później, w Święto Wniebowzięcia (15 sierpnia 1873 r.), Matka Boża zapowiada: „Uroczystość dzisiejsza niezadługo stanie się świętem narodowym was, Polaków, bo w tym dniu odniesiecie świetne zwycięstwo nad wrogiem dążącym do waszej zagłady. To święto powinniście obchodzić ze szczególną okazałością”.

Te wizje w sposób cudowny spełniły się w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a szczególnie Bitwy Warszawskiej.

Obecnie prowadzony jest proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej.

Poświęcenie tablicy jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum pn.: „Kobiety na drodze do Niepodległości”. Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach zadania mającego na celu upamiętnienie 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Projekt „Kobiety na drodze do Niepodległości” ma na celu pokazanie, na przykładzie działalności kobiet związanych z Radomiem, wydarzeń roku 1920 w ciągu historycznym: powstanie styczniowe, pozytywizm, odzyskanie niepodległości, obrona niepodległości. Bohaterkami projektu są Wanda Malczewska, Teresa Grodzińska, Zofia Majewska oraz Matka Boska.