Centralne Uroczystości Bożego Ciała w Radomiu

Kościół pw. św. Jana w Radomiu -> Katedra pw. Opieki NMP w Radomiu
Radom
Polska

Centralna procesja w Radomiu wyruszy tradycyjnie z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (fara) do katedry i rozpocznie się po Mszy św. o godz. 9:30. Choć nie ma ograniczeń liczby wiernych związanych z epidemią, to należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa: zachowanie minimalnej odległości 2 m między osobami lub zastosować ochronę na nos i usta.

– W czwartek 11 czerwca obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu publicznie wyznajemy naszą wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie uczestnicząc w procesji eucharystycznej. – napisali w ogłoszeniach duszpasterze.

Procesja odbędzie się przy zachowaniu środków bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemicznymi (zob.: Procesje Bożego Ciała bez limitu wiernych).

– Wynika z nich, że podczas procesji Bożego Ciała nie obwiązują żadne limity udziału wiernych, jednak uczestnicy mają obowiązek zachowania odległości między sobą nie mniejszej niż 2 metry lub zakrywania ust i nosa, za wyjątkiem sprawujących kult religijny. W związku z tym, przy zachowaniu tych zaleceń, odbędzie się tradycyjna procesja eucharystyczna z kościoła farnego do katedry. – mówi ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz Katedry pw. Opieki NMP w Radomiu.

W Radomiu centralna procesja wyruszy z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela (fara) po Mszy św. o godz. 9:30 i przejdzie ulicami: Żeromskiego, Moniuszki i Sienkiewicza do katedry.

• Ołtarze będą ustawione:
    • przy kościele pw. Św. Trójcy (oo. jezuici),
    • przy kościele pw. św. Katarzyny (oo. bernardyni),
    • przy kościele pw. św. Stanisława (kościół garnizonowy),
    • przy katedrze pw. Opieki NMP.

Na zakończenie uroczystej procesji około godz. 12:00 będzie Msza święta w katedrze pod przewodnictwem Biskupa Henryka Tomasika. Mamy serdeczną prośbę do wszystkich grup i wspólnot duszpasterskich naszej parafii o zorganizowanie i przygotowanie procesji ulicami naszego miasta według wspomnianych zaleceń. – mówi ks. Krzysztof Ćwiek.

Duszpasterze proszą również o udekorowanie trasy procesji w oknach i na balkonach.

– Ta dekoracja oraz udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas i przyznaniem się do Niego przed ludźmi. Udział w procesji nie zastępuje jednak obowiązku uczestnictwa w tym dniu we Mszy św. – mówi  ks. Mirosław Nowak, proboszcz radomskiej fary.

• W związku z procesją w farze i katedrze będzie zmieniony porządek sprawowania Mszy św. I tak:
    • w farze Msze św. będą odprawione o godz.: 7:30, 9:30, 12:30 i 18:00; nie ma w tym dniu Mszy św. o godz. 11:00 ( tym czasie trwa procesja);
    • w katedrze nie ma Mszy św. o godz. 13.30 i 20.00, zaś o godz. 17.00 zostaną odprawione Nieszpory eucharystyczne, a na Mszy św. o godz. 18.00 będzie modlitwa za kierowców i poświęcenie pojazdów.