Monodia Polska i Adam Strug: Koncert muzyki pasyjnej

Kościół pw. św. Katarzyny w Radomiu (oo. bernardyni). Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Kiedy:
1 marzec 2020, niedziela@15:00 – 16:00
2020-03-01T15:00:00+01:00
2020-03-01T16:00:00+01:00
Gdzie:
Kościół pw. św. Katarzyny w Radomiu (oo. bernardyni)
Stefana Żeromskiego 6/8
26-610 Radom
Koszty:
Bez opłat

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, w ramach Kazików 2020, zaprasza do kościoła oo. Bernardynów na wyjątkowy koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu formacji Adama Struga „Monodia Polska”.

Monodia Polska to zespół śpiewaczy, praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w wioskach drobnoszlacheckich i kurpiowskich północno-wschodniego Mazowsza. Zespół posługuje się skalami wcześniejszymi niż powszechnie używana dziś skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze. Ustna tradycja kontynuowana przez Monodię to: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne, oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej. Zespół czerpie z używanego po dziś dzień na północnym Mazowszu Śpiewnika Kellera (1870), liczącego 1102 pieśni na cały rok liturgiczny, ale bez zapisu nutowego. Średniowieczne anonimy, sąsiadują tu z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Żabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, producent muzyczny, radiowiec, scenarzysta filmów dokumentalnych, w 2019 roku uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie muzyki tradycyjnej.