Pamięci Rodziny Kowalskich z Ciepielowa – heroizm Polaków ratujących Żydów

231
Kiedy:
15 Wrzesień 2019, niedziela@10:00 – 12:00
2019-09-15T10:00:00+02:00
2019-09-15T12:00:00+02:00
Gdzie:
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ciepielowie
Papuzińskiego 38
27-310 Ciepielów
Polska
Pamięci Rodziny Kowalskich z Ciepielowa - heroizm Polaków ratujących Żydów @ Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ciepielowie | Ciepielów | mazowieckie | Polska

Zapraszamy na uroczystą Mszę świętą i koncert “Pamięci Rodziny Kowalskich w Ciepielowie”.

Wydarzenie dedykowane jest pamięci Polaków, którzy w czasach okupacji niemieckiej pozostali wierni Niepodległej Polsce i jej ideałom, a zadanie to realizowali ukrywając swoich żydowskich sąsiadów przed śmiercią z rąk okupanta. Niestety często za tę wierność płacili własnym życiem, tak jak to miało miejsce w Ciepielowie Starym i Rekówce 6 grudnia 1942 roku. Wówczas Niemcy żywcem spalili 5 rodzin za ukrywanie Żydów. Większość ofiar stanowiły dzieci w wieku od roku do 18 lat.

– Ciepielów Stary jest tu wyjątkowo dobrym przykładem. W tytule koncertu wymieniamy rodzinę Kowalskich, która stała się symbolem straszliwej zbrodni, ale pragniemy upamiętnić także inne ofiary czyli rodziny Obuchniewiczów, Skoczylasów, Kosiorów oraz wszystkich Polaków, którzy zostali zamordowani za pomoc niesioną Żydom. Zadanie to stało się wyjątkowo ważne wobec nasilającej się dezinformacji, która z przyjaciół prześladowanych Żydów i ofiar niemieckiego terroru wojny i okupacji, usiłowała zrobić katów. Na to nie ma zgody. Dlatego tak ważne jest, że Premier Rządu RP podniósł tę kwestię i stanowczo stanął w obronie sprawiedliwych, którym usiłowano odebrać godność i pamięć. Przenosząc tragiczne historie na grunt sztuki, chcemy uratować ich honor i pamięć bohaterskich czynów oraz wyjątkowo okrutnej śmierci. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą w roku ubiegłym by Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki – który wielokrotnie broniąc honoru Sprawiedliwych Polaków na świecie – powoływał się na tragedię w Ciepielowie, objął swoim patronatem to wydarzenie. – mówi Robert Grudzień, organizator koncertu. 

W koncercie upamiętniającym heroizm Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką wystąpi znakomity duet: Bogusław Morka i Roberta Grudzień.