Rozpoczęcie peregrynacji relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a

Warneńska 10
26-601 Radom
Polska

W najbliższą niedzielę, 21 lutego rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivney’a, założyciela Rycerzy Kolumba. Peregrynacja po Polsce będzie trwała przez cały rok.

Inauguracja odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu (Kaptur). Mszy świętej o godzinie 11.30 będzie przewodniczył biskup Marek Solarczyk.

Program peregrynacji w Radomiu:

• 21.02 (niedziela) – „Święty na nasze czasy”
    • 11.30 – wprowadzenie relikwii bł. Michaela McGivney’a. Msza św. i homilia ks. bp Marek Solarczyk
  • 22.02 (poniedziałek) – „Powołanie zrodzone w rodzinie”
    • 19.00 – Nabożeństwo różańcowe
  • 23.02. (wtorek) – „Łowca dusz ludzkich”
    • 19.00 – Nabożeństwo różańcowe
  • 24.02 (środa) – „Pasterz”
    • 19 00 – Nabożeństwo różańcowe
  • 25.02 (czwartek) – „Świadectwo życia i świętości”
    • 19.00 – Nabożeństwo różańcowe
  • 26.02 (piątek) „Gotowość na śmierć”
    • 19.00 – Nabożeństwo różańcowe
  • 27.02 (sobota) – „Orędownik w niebie”
    • 7.00 – Msza św., pożegnanie relikwii

Michael Joseph McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w Waterbury w stanie Connecticut (USA). Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1877 roku w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Baltimore (pierwszej katolickiej katedrze w USA) z rąk arcybiskupa (późniejszego kardynała) Jamesa Gibbonsa.

Ksiądz McGivney został wikariuszem przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven, pierwszej katolickiej parafii w tym portowym mieście. Tam zetknął się z wyzwaniami braku kapłanów, parafialnych długów, chorób i z wrogością wobec katolików. Kościół stał się obiektem niewybrednych, antykatolickich szyderstw, najlepiej wyrażonych przez artykuł w New York Times zatytułowany: „Jak arystokratyczna aleja została oszpecona rzymskokatolickim gmachem”. W takich okolicznościach ks. McGivney budował relacje z niewierzącymi, odnosząc się do nich z szacunkiem. Zapobiegał kulturze wrogości, która mogłaby osłabić wiarę jego parafian. Znany z mądrego osądu ksiądz McGivney pomógł wielu ludziom w nawróceniu i przejściu na katolicyzm, wykorzystując dar poruszania ludzkich serc i prowadzenia dusz do Boga. Z kapłańskim sercem towarzyszył ludziom w każdym wieku i na różnych etapach życia w ich cierpieniach i wątpliwościach oraz znajdował praktyczne rozwiązania ich problemów. Podczas gdy jego główną troską była wiara powierzonych mu parafian, interesował się również wieloma sprawami, z którymi musieli się mierzyć: trudnościami rodzinnymi, wyzwaniami społecznymi i finansowymi. Jego silna, ale pogodna postawa ukazywała jednocześnie Boże Prawo i Miłosierdzie. Podczas swojej posługi księdzu McGivney’owi udało się stworzyć tętniącą życiem wspólnotę parafialną.

Przekonany o wyjątkowym powołaniu świeckich, świadomy ich potrzeb oraz roli w Kościele, zaangażował swoich wiernych w życie i działalność parafii. W 1882 roku Rycerzy Kolumba, bratniej organizacji dla katolickich mężczyzn. Nowa organizacja została nazwana na cześć Krzysztofa Kolumba, bohaterskiego odkrywcy Nowego Świata, który w tamtych czasach cieszył się powszechnym uznaniem. Nowa wspólnota była alternatywą dla antykatolickich stowarzyszeń, które oferując mężczyznom perspektywę awansu społecznego i zawodowego rozwoju, równocześnie odciągały ich od wiary.

W 1884 roku ksiądz McGivney został mianowany proboszczem parafii pw. św. Tomasza w Thomaston, przemysłowym mieście oddalonym około 50 kilometrów od New Haven. Parafia gromadziła wiernych należących do klasy robotniczej, dla których wiara często była ich największym skarbem. Przez sześć lat posługi w parafii pw. św. Tomasza ks. McGivney zapisał się w pamięci wiernych jako wyjątkowy proboszcz, który budował silne więzi ze swymi parafianami oraz dbał o ich duchowy rozwój i doczesny dobrobyt.

Zmarł na gruźlicę 14 sierpnia1890 roku, dwa dni po swoich 38. urodzinach. Dziś szczątki księdza McGivney’a spoczywają w sarkofagu w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven, a więc tam, gdzie założył Rycerzy Kolumba. Jego wizję i misję realizuje 2 miliony Rycerzy na całym świecie. Tworzą oni wspólnotę braci zbudowaną na zasadach Miłosierdzia, Jedności, Braterstwa i Patriotyzmu.

[na podstawie artykułu Wzór na dzisiejsze czasy – bł. ks. Michael McGivney zamieszczonego na stronie: https://www.fathermcgivney.org]