Święto Matki Bożej Gromnicznej w skansenie

Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej. Foto: ks. Stanisław Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Kiedy:
2 luty 2019, sobota@16:00 – 17:00
2019-02-02T16:00:00+01:00
2019-02-02T17:00:00+01:00
Gdzie:
Muzeum Wsi Radomskiej
Szydłowiecka 30
26-600 Radom
Koszty:
1 PLN
Kontakt:
Muzeum Wsi Radomskiej

2 lutego Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na obchody Święta Matki Bożej Gromnicznej.

Uroczystości rozpocznie o godz. 16.00 Msza święta w kościele św. Doroty z Wolanowa.

Po liturgii (ok. godz. 16.45) nastąpi przejście do zagrody z Alojzowa, które poprowadzi Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa. Zaprezentowane zostaną wybrane zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej (np. wypalanie ogniem z poświęconej gromnicy krzyża na futrynie drzwi wejściowych, rozpalanie ognia w piecu od poświęconej gromnicy, wróżenie na podstawie obserwacji gromnicy urodzaju oraz pogody w najbliższym roku wegetacyjnym itd.).

Ok. godz. 17.10 zaplanowano przejście z Zagrody z Alojzowa do Dworu z Brzeziec, gdzie zaplanowano poczęstunek, rozstrzygnięcie konkursu: „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” oraz rozdanie pamiątkowych dyplomów i nagród laureatom konkursu. W programie także przedstawienie pt. „Matki Bożej Gromnicznej” w wykonaniu Zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Korzenie” z Łaguszowa.

Na uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 zł.