Sympozjum poświęcone Służebnicy Bożej Wandzie Malczewskiej

Grzybowska 22
26-610 Radom
Polska

Kuria Diecezji Radomskiej, Klub Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu i Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum zapraszają 23 listopada 2019 roku o godzinie 10.00 na sympozjum „Mistyczka z Radomia – Wanda Malczewska”, które odbędzie się w Oratorium Księży Filipinów w Radomiu, przy ulicy Grzybowskiej 22.

Program sympozjum „Mistyczka z Radomia – Wanda Malczewska”

• godz. 10.00 – Msza Św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Wandy Malczewskiej – kościół Księży Filipinów pw. Matki Bożej Królowej Świata; ul. Grzybowska 22 w Radomiu
  • godz. 11.15 – sympozjum – Oratorium Księży Filipinów; ul. Grzybowska 22
    • o. prof. dr hab. Roland Prejs KUL, Kościelne i społeczne tło życia i działalności Wandy Malczewskiej,
    • Mirosław Wąsik, Miejsca wpisane w biografię,
    • dr Elżbieta Orzechowska, Droga do niepodległości Polski Wandy Malczewskiej,
    • ks. dr hab. prof. UKSW Marek Tatar, Charakterystyczne cechy mistyki Wandy Malczewskiej,
    • Paweł Puton, Radomskie ślady,
    • Katarzyna Posiadała, Sacrum w twórczości Jacka Malczewskiego – bratanka Wandy,
    • ks. dr Kazimierz Dąbrowski, Przebieg procesu beatyfikacyjnego Wandy Malczewskiej.

Wanda Malczewska (herbu Tarnawa; ur. 15 maja 1822 w Radomiu, zm. 25 września 1896 w Parznie) pochodziła z rodu Malczewskich, do którego należy poeta Antoni Malczewski oraz jej bratanek, malarz Jacek Malczewski. Jest Czcigodną Służebnicą Bożą.

Pierwsze 24 lata życia spędziła w Radomiu. Była świecką mistyczką, organizowała akcje charytatywne, szkoliła dziewczęta do pracy charytatywnej, była prekursorką świeckich katechetów.

Była także związana z powstaniem styczniowym. Szkoliła dziewczęta w zakresie udzielania pomocy pielęgniarskiej, organizowała szpitale polowe oraz sama pracowała jako pielęgniarka. Uczestniczyła w zakupie broni na potrzeby powstańców. Po upadku powstania pomagała jego ofiarom.

W historii i kulturze została zapamiętana jako mistyczka Kościoła Katolickiego, która doznała objawień zwycięskiej wojny w 1920 r.

• Partnerzy Sympozjum:
    • Enea