„Wanda Malczewska – Mistyczka z Radomia” – wykład Pawła Putona w radomskiej Resursie

Okładka książki "Mistyczka z Radomia - Wanda Malczewska". Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
Kiedy:
25 wrzesień 2020, piątek@12:00 – 13:00
2020-09-25T12:00:00+02:00
2020-09-25T13:00:00+02:00
Gdzie:
Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska"
Jacka Malczewskiego 16
26-610 Radom
Koszty:
Bez opłat

W imieniu Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” zapraszamy w piątek, 25 września, o godz. 12.00, na prelekcję Pawła Putona pt. „Wanda Malczewska – Mistyczka z Radomia”.

Przypadająca 25 września br. 124. rocznica śmierci Wandy Malczewskiej – ciotki Jacka Malczewskiego, urodzonej w Radomiu 15 maja 1822 r. świeckiej mistyczki, gorącej patriotki, działaczki społecznej – Czcigodnej Sługi Bożej Kościoła Katolickiego i kandydatki na ołtarze, skłania do zatrzymania się nad chwilę nad jej postacią i przypomnienia kilku wątków z jej bogatego i ciekawego życiorysu.

Szczególnie jeden z nich wart jest w tym czasie przypomnienia: Wanda Malczewska w jednej ze swych mistycznych wizji, 15 sierpnia 1873 r. usłyszała od Matki Bożej, że w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Polska odniesie wielkie zwycięstwo nad potężnym wrogiem, a dzień ten stanie się w przyszłości narodowym świętem. Ta zapowiedź spełniła się w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej i tak zwanego „Cudu nad Wisłą”.

Wanda Malczewska zmarła w opinii świętości w Parznie w 1896 roku. Jej grób od blisko stu lat, czyli od czasu przeniesienia jej szczątków z cmentarza do krypty kościoła w Parznie (1923), przyciąga licznych pielgrzymów.

Serdecznie zapraszamy na prelekcję okraszoną licznymi zdjęciami, przypominającą tę nieco dziś zapomnianą postać.

Podczas spotkania będzie możliwość nabycia drugiego wydania książki „Mistyczka z Radomia – Wanda Malczewska”, której redaktorem jest bp Piotra Turzyński.

Wstęp wolny.

Przypominamy o konieczności zasłaniania nosa i ust w pomieszczeniach Resursy.