XXXIV. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę – Idźcie i głoście z Maryją

Kiedy:
4 listopad 2017, sobota@18:00 – 5 listopad 2017, niedziela@15:00
2017-11-04T18:00:00+01:00
2017-11-05T15:00:00+01:00
Gdzie:
Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Polska

Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy serdecznie zaprasza wszystkich pracowników kolei, emerytów, rencistów i przyjaciół z rodzinami na XXXIV. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kolejarzy na Jasną Górę.

W blasku Maryjnych Jubileuszy – 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie i 300. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, pielgrzymujemy do naszej Matki i Królowej w duchu dziękczynienia za doznane łaski. Za jej pośrednictwem pragniemy zanosić prośby o prawdziwą wolność, o żywą wiarę, o nadzieję i godne życie.

W roku ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem św. Brata Alberta, biorąc Świętego za wzór i przewodnika na drodze miłości Boga i bliźniego, będziemy prosić o pomoc Chrystusa i Jego Matkę, abyśmy mogli realizować Ewangelię w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

W duchu jedności będziemy prosić za naszą Ojczyznę – matkę, mającą prawo do szczególnej miłości, troski i pamięci o tych swoich dzieciach, które nie pozwoliły odebrać sobie dziedzictwa, tradycji, kultury, wspólnoty, a nade wszystko prawa do pielęgnowania wartości patriotycznych w sercach, szczególnie najmłodszych Polaków. Macierzyńskiej opiece Matki Bożej zawierzymy nasze rodziny i Polskie Koleje Państwowe – miejsce kolejarskiej służby. Podziękujemy Bogu za posługę duszpasterzy kolejarzy, za przewodniczenie naszej wspólnocie, prosząc o potrzebne im łaski. Wraz z nami tradycyjnie już będą modlić się kolejarze z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier.

Pielgrzymka rozpocznie się konferencją w Bazylice Jasnogórskiej w sobotę 4 listopada o godz. 18.00, a zakończy ją uroczysta Msza św. ze Szczytu Jasnej Góry w niedzielę 5 listopada o godz. 11.00. Uroczystościom będzie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Drodzy Kolejarze!

Dołóżcie starań, by wziąć udział w tym wspaniałym, modlitewnym spotkaniu. W 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przybądźcie do Pani Jasnogórskiej wraz z rodzinami, przyjaciółmi, w asyście pocztów sztandarowych, z przesłaniem „Idźcie i głoście z Maryją”. Niech Wasza obecność i naśladowanie św. Brata Alberta staną się świadectwem wierności i przynależności do Chrystusa i Jego Matki. Niech będą darem dla drugiego człowieka.

Z wyrazami szacunku i pamięcią w modlitwie

Ks. Eugeniusz Zarębiński
Krajowy Duszpasterz Kolejarzy

Program:

4 listopada 2017 r. – sobota

• Punkt informacyjny na Jasnej Górze od godz. 15.00
  • 17.00 – Ogólnopolskie spotkanie emerytów, rencistów, członków i sympatyków NSZZ Solidarności w Sali Papieskiej
  • 18.00 – Powitanie pielgrzymów w Bazylice – Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński
  • 18.15 – Konferencja: Fatimskie orędzie nadziei – prowadzący o. Andrzej Derdziuk OFMCap
  • 19.15 – Droga Krzyżowa na wałach z pochodniami – przewodniczy ks. Grzegorz Szewczyk – diecezja krakowska
  • 21.00 – Apel Jasnogórski – ks. Ryszard Marciniak – diecezja warszawsko-praska
  • 21.30 – Pasterka Maryjna w Bazylice
    • przewodniczy ks. Eugeniusz Zarębiński,
    • homilia – ks. Aleksander Zeń – diecezja lubelska
    • Po Mszy w. koncert: Anna Rogowiec, zespół muzyczny i orkiestra kolejowa z Siedlec
  • 23.30-4.00 – Czuwanie przed Cudownym Obrazem – Droga przez serce – kolejarze polscy wypełniają orędzie fatimskie

5 listopada 2017 r. – niedziela

• 6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Msza Święta.
    • Przewodniczy – ks. Piotr Wulgaris – diecezja gdańska.
    • Homilia – ks. Bogdan Jaworowski – diecezja zamojsko-lubaczowska
  • 9.00-10.30 – Sala Ojca Kordeckiego:
    • Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości (Jan Paweł II, Kraków, 10 czerwca 1979 r.),
    • Posługa Duszpasterstwa i KSKP środowisku kolejarskiemu
    • Spotkanie duszpasterzy kolejarzy, rodzin kolejarskich, Ministra Infrastruktury, pracowników i administracji kolei, związków zawodowych – prowadzi ks. Ryszard Marciniak
  • 10.00 – Procesyjne wejście pocztów sztandarowych na Szczyt Jasnej Góry z Alei Najświętszej Maryi Panny.
    • Zbiórka o godz. 10.00 przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  • 10.30 – Program patriotyczny (słowno-muzyczny) – zespół i orkiestra z Siedlec
  • 11.00 – Uroczysta Suma – przewodniczy i homilię głosi – Ks. Abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski
    • Powitanie pielgrzymów – przeor Jasnej Góry
    • Komentarz liturgiczny – ks. Jan Mrowca – diecezja łomżyńska
    • Procesja z darami ołtarza – delegacje: goście z Białorusi, Słowacji i Węgier, przedstawiciele Spółek działających w grupie PKP S.A.
    • Poświęcenie sztandarów
    • Po Komunii św. Akt zawierzenia kolejarskich rodzin