Wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę

Bp Hernyk Tomasik odprowadził pielgrzymów Grupy Akademickiej. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Na pielgrzymi szlak do Czarnej Madonny na Jasną Górę wyruszyło ok. 600 pielgrzymów w 11 grupach. Radomskim pielgrzymom pobłogosławił na drogę bp Henryk Tomasik. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Eucharystia – Wielka Tajemnica Wiary”.

W tym roku, ze względu na reżim sanitarny, nie było wspólnej Mszy św. przy radomskim seminarium. Każda z grup zainaugurowała pielgrzymkę w swojej parafii.

Symboliczne rozpoczęcie odbyło się przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego na radomskiej Jeżowej Woli, gdzie Mszy św. dla trzech grup przewodniczył bp Henryk Tomasik.

W homilii Biskup Tomasik przypomniał o przypadającym w I czwartek miesiąca sierpnia diecezjalnym dniu modlitw o powołania i zachęcił do modlitwy w tej intencji. Nawiązał również do fragmentu Ewangelii o Przemienieniu Pańskim.

– Dzisiaj za św. Piotrem chcemy powiedzieć: „Panie dobrze, że tu jesteśmy”. Potrzebne jest błaganie, abyśmy wszyscy w każdej chwili mówili: „Panie, dobrze, że tu jesteśmy przy Tobie”, bo wielu naszych braci pogubiło się w ostatnich czasach. Nie wytrzymują tego napięcia z różnych stron i chwieją się ze swoją wiarą. Dzisiaj potrzebna jest modlitwa, abyśmy trwali przy Bogu. Potrzebna jest wielka modlitwa o nowe i dobre powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz do naszego seminarium duchownego – mówił bp Henryk Tomasik.

Bp Henryk Tomasik, homilia

Na zakończenie Eucharystii bp Henryk Tomasik pobłogosławił pielgrzymów relikwiami św. Jana Pawła II i razem z grupą Duszpasterstwa Akademickiego przeszedł pierwszy odcinek.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne w tegorocznej pieszej pielgrzymce bierze udział tylko ok. 600 pątników. Ich pielgrzymowanie będzie dodatkowo trudniejsze ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego. Wśród zaleceń jest m.in. stosowanie maseczek i dezynfekcja oraz noclegi wyłącznie w namiotach. Niestety dla bezpieczeństwa nie będzie można odwiedzać pielgrzymów na trasie.

– W maseczkach jest bardzo trudno iść, ale wszędzie, gdzie jest to możliwe, warto je zakładać. W miarę możliwości trzeba też zachować dystans. Bardzo ważne na pielgrzymce są dezynfekcja i mycie rąk. – mówi Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiego sanepidu, która przez wiele lat była szefową służb medycznych radomskiej pielgrzymki.

Również bp Tomasik przypomina o bezpieczeństwie i zachęca do duchowego pielgrzymowania:

– Ten rok jest wyjątkowy dla różnych wymiarów życia społecznego, również dla duszpasterstwa. Bardzo ważne są wszystkie rygory sanitarne, wskazania sanepidu i taka troska o to, aby nikt z nas nie był przyczyna trudności drugiego człowieka. Pielgrzymka ma charakter pokutny i w tym duchu pokuty wielu pielgrzymów podejmie jednak swoja wędrówkę na jasną Górę. W tym roku bardzo mocno akcentowaliśmy znaczenie pielgrzymki duchowej. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich pielgrzymów duchowych, którzy pozostaną w swoich parafiach, będą modlili się ze swoimi duszpasterzami w świątyniach. To będzie znak naszej łączności duchowej. A pielgrzymom, którzy będą nas reprezentowali na trasie do Czarnej Madonny. Bardzo proszę byśmy czuwali nad własnym zdrowiem i troszczyli się o zdrowie innych. – powiedział bp Henryk Tomasik.

Materiały do duchowego pielgrzymowania można znaleźć na stronie: https://diecezja.radom.pl/pielgrzymka-radomska/.

Radomska Pielgrzymka dotrze na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie o godz. 15.00 na Wałach sprawowana będzie Msza św. dla wszystkich pielgrzymów. Po jej zakończeniu grupy wejdą do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Failed to get data. Error: