XII. Pielgrzymka Rodziny Różańcowej do Wysokiego Koła

2643
Bp Henryk Tomasik święci sztandar Rodziny Rózańcowej Diecezji Radomskiej. Wysokie Koło 2019. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Około 4,5 tys. członków Kół Różańcowych z ponad 120 parafii Diecezji Radomskiej i 110 księży wzięło udział w pielgrzymce do Wysokiego Koła. Tradycyjnie pielgrzymka ta odbywa się w sobotę przed uroczystością Matki Bożej Różańcowej – patronki wysokolskiego Sanktuarium.

– Dla ponad 50tys. armii różańcowej naszej diecezji różaniec staje się bronią na jakże trudne czasy, gdzie przychodzi nam stawić czoła nie tylko profanowaniu tego co dla nas jest święte, ale podejmowanej i konsekwentnie realizowanej ateizacji szczególnie dzieci i młodzieży. Siostry i bracia codziennie swoją modlitwą wspierają Kościół, Ojca Świętego, biskupów i kapłanów. Tą Eucharystią rozpoczynamy w naszej diecezji Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Łączy nas dzisiaj Sł. B. Pauliny Jaricot – założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i drugie dzieło, które miało się stać duchowym zapleczem misji, czyli Żywy Różaniec. – powiedział ks. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium w Wysokim Kole i moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej.

Ks. Szymon Mucha. Wprowadzenie

 

Spotkanie rozpoczęło się od Adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z rozważaniem tajemnic różańcowych oraz od konferencji formacyjnej, którą wygłosił ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii pw. MB Częstochowskiej w Radomiu i kapelan Rycerzy Kolumba, którzy mu towarzyszyli. W tym czasie na wspólnej modlitwie spotkali się kapłani; modlitwę poprowadził bp Henryk Tomasik.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. Liturgii przewodniczył i homilie wygłosił bp Henryk Tomasik. Biskup przypomniał, by rozwijać w sobie dar wiary i wiarą się dzielić, czyli być misjonarzem.

– Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za naszych misjonarzy: za tych, którzy przed laty przynieśli wiarę na nasze tereny, ale również za tych, którzy nas, naszą diecezję reprezentują w tej chwili w krajach misyjnych: w Afryce, Ameryce Południowej, w Azji. Oni realizują już zadania wyznaczone przez Chrystusa, aby dzielić się wiarą. Ojciec św. zachęca nas byśmy patrzyli na piękne wzory zatroskania o misje. Takim wzorem jest dla nas Sł. B. Paulina Jaricot. – mówił ordynariusz.

Bp Henryk Tomasik, homilia:

 

Po homilii bp Tomasik poświecił sztandar Stowarzyszenia „Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej”. Będzie on przekazywany od parafii do parafii, gdzie są Rodziny Różańcowe, a poczet sztandarowy będzie wystawiany przy ważnych uroczystościach „jako znak rozpoznawczy” – jak mówi ks. Szymon Mucha.

Pielgrzymka do Matki Bożej Różańcowej był a też okazją do podziękowań dla jubilatów, którzy Żywym Różańcu są od 25. i 50 lat. Jubilatom bp Tomasik wręczył okolicznościowe dyplomy i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Pielgrzymkę swoim śpiewem ubarwił radomski zespół Karabanio, a Rycerze Kolumba zadbali o piękno liturgii i poczęstunek.

Spotkanie zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 
Failed to get data. Error:
Quota exceeded for quota metric 'All requests' and limit 'All requests per day' of service 'photoslibrary.googleapis.com' for consumer 'project_number:388991581708'.