XX. „Staropolskie Kolędowanie” rozstrzygnięte

Bp Marek Solarczyk wręczył dyplom dla zdobywców Grand Prix - grupie wokalnej z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Grand Prix XX. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” zdobył Zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Finał tegorocznego festiwalu odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Na zakończenie zaśpiewał zespół „Gospel Rain”.

Dziś wystąpiło 30 wykonawców – solistów i zespołów – wyłonionych podczas eliminacji, które w listopadzie i grudniu odbyły się w 8 regionalnych: Kozienice, Białobrzegi, Pionki, Opoczno, Skaryszew, Drzewica, Lipsko i Radom.

Wykonawców oceniano w dwóch kategoriach wiekowych, a nagrody zwycięzcom wręczyli bp Piotr Turzyński, ks. Marek Adamczyk, rektor WSD w Radomiu i Waldemar Trelka, Starosta Radomski.

• W kategorii do lat 13 nagrody otrzymali:
    • I miejsce – Karolina Mamczarz z MGOK w Skaryszewie,
    • II miejsce ex-aequo – Wiktoria Kałuża z Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśnicy i Antonina Zapalska z Pracowni Muzycznej „Piano” w Szydłowcu,
    • III miejsce – Zespół Folklorystyczny „Radosne Nutki” z PSP im. Jana Pawła II w Mirowie.
  • W kategorii powyżej lat 13 nagrody otrzymali:
    • I miejsce – Natalia Kosmowska, której akompaniował Piotr Markowski z Vocal Studio w Zwoleniu.
    • II miejsce – Kacper Hyży z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pionkach,
    • III miejsce – Mykola Zagirskyi z Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

Gran Prix festiwalu zdobył Zespół wokalny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Nagrodę wręczył bp Marek Solarczyk.

– Oczywiste jest, że to wszystko nie miałoby wartości, gdyby nie było cudownych wykonawców i tych, dzięki którym mogli się jak najlepiej przygotowywać. Więc na ręce zespołu, który otrzymał Gran Prix, dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w rejonowych i dzisiejszych przesłuchaniach. Gratuluję wszystkim laureatom. Ich śpiew jest brzmieniem Boga w naszych sercach i naszych duszach. Życzę wszystkim pięknego, błogosławionego czasu Bożego Narodzenia i niech to wszystko, co ten 20. festiwal przyniósł, jak najpiękniej owocuje i będzie wielką naszą nadzieją na kolejne edycje – powiedział bp Marek Solarczyk.

Wykonawców oceniało jury w składzie: dr Kinga Strycharz-Bogacz, Agnieszka Kobierska i ks. Andrzej Zarzycki.

– Poziom był zróżnicowany. Cieszy to, że jest bardzo duże zainteresowanie i zróżnicowanie wiekowe. Śpiewanie kolęd i pastorałek łączy pokolenia. Występował zespół, w którym najmłodszy wykonawca miał cztery lata, a najstarszy – 93. Cieszymy się, że w repertuarze są kolędy tradycyjne, bo o to chodzi organizatorom, choć pojawiały się też pieśni współczesne Bożonarodzeniowe. Cieszy też obecność wykonywania pieśni do akompaniamentu na żywo, nie z pokładu. To jest wspaniałe spotkanie z naszą muzyczną tradycją Bożonarodzeniową w interpretacji tak wielu pokoleń Polaków – powiedziała Kinga Strycharz-Bogacz, przewodnicząca jury.

– Zgodnie z regulaminem musiała być kolęda staropolska. Wykonawcy śpiewali najczęściej: „Dzisiaj w Betlejem”, „Gore gwiazda Jezusowi”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, rekordy biła „Mizerna cicha”, a z tych mniej znanych pojawiała się kolęda z dawnego musicalu „Metro” – „Uciekali, uciekali, uciekali…”. – mówi ks. Andrzej Zarzycki.

Organizatorami festiwalu byli Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Radomskiej i Powiatowy Instytut Kultury w Iłży.

– Udało się przeprowadzić 20. edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który rozrasta się z roku na rok, mimo czasu, który przeżywamy – pandemii. Kiedyś nastawiony był może bardziej na komercję. Od kilku lat poszliśmy jednak w kierunku kolędy tradycyjnej. Stąd zmiana nazwy na: „Staropolskie kolędowanie”, by uniknąć właśnie tej komercji, tego, co dziś jest powszechne w śpiewaniu piosenek o świętach, o zimie, o mrozie, a żeby pójść w kierunku tradycyjnej polskiej kolędy o tajemnicy wcielenia, bo o tym trzeba nam dzisiaj zdecydowanie więcej mówić – mówi ks. Dariusz Sałek, przedstawiciel Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego.

Na zakończenie zaśpiewał zespół „Gospel Rain” w koncercie „Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu”.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: bp Marek Solarczyk, Biskup Radomski oraz Waldemar Trelka, Starosta Radomski.

Sponsorami festiwalu byli m.in.: „Enea Wytwarzanie” i Zakład Automatyki KOMBUD.

Failed to get data. Error: