Z Radomia do Panamy

Dziś w nocy grupa ponad 80 osób z Diecezji Radomskiej wyleci do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. W sumie młodzi spędzą w Panamie 16 dni. Wraz z młodzieżą poleci bp Piotr Turzyński. W miniony piątek w Duszpasterstwie Akademickim odbyła się odprawa przed wylotem.

– To było spotkanie czysto robocze. Mówiliśmy o tym, jak się optymalnie spakować, co należy zabrać koniecznie, a czego absolutnie nie wolno. Podpowiadaliśmy, jak najlepiej spędzić 13-godzinny długi lot samolotem. Było także o tym, w jaki sposób powinni się z młodymi kontaktować bliscy z Polski, by nie narażać ich na duże koszty. – mówi ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, szef radomskiego sztabu ŚDM.

Na Światowe Dni Młodzieży do Panamy poleci z naszej diecezji 81 osób (w tym 34-osobowa grupa ze wspólnot neokatechumenalnych). Towarzyszyć im będzie bp Henryk Tomasik i bp Piotr Turzyński oraz 5 kapłanów. Wyjazd będzie trwał 16 dni.

Ks. Mariusz Wilk:

Od początku z młodzieżą będzie bp Piotr Turzyński, który razem z bp. Tomasikiem, będą mieli katechezy dla polskiej młodzieży.

– Światowe Dni Młodzieży – jest to wydarzenie Boże i wspaniałe, żywy Kościół młodych ludzi, pełen radości. W Panamie chcę być razem z młodymi i z nimi przeżyć „Dni w Diecezji”. Razem z pasterzem będziemy mieli też katechezy dla młodych. Temat mojej katechezy to „Oto Ja, Służebnica Pańska” – mówi bp Piotr.

Młodzież z naszej diecezji będzie gościć w Diecezji Chitré na zachodnim brzegu Zatoki Panamskiej. Tam też będą uczestniczyć w „Dniach w Diecezji”, które potrwają do niedzieli 20 stycznia.

W poniedziałek 21 stycznia wyjadą do Panama City do parafii św. Łukasza (hiszp. Parroquia San Lucas).

A tak prezentuje się plan wydarzeń głównych w Panama City:

Od czwartku, 24 stycznia, razem z młodzieżą będzie Ojciec Święty Franciszek. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest piątkowa Droga Krzyżowa, nocne czuwanie z soboty na niedzielę, a w niedzielę, 27 stycznia o godz. 8.00 będzie sprawowana centralna Msza Posłania.

Polska młodzież wyjeżdża do Panamy w barwach narodowych. W tzw. pakiecie polskim, który przy wylocie z Polski każdy z uczestników ŚDM otrzymał znalazły się m.in.: polska flaga i koszulka z godłem Rzeczpospolitej Polskiej na piersi – przekazane przez Prezydenta Andrzeja Dudę oraz biało-czerwony (lub czerwono-biały) kapelusz w stylu panama. Radomska młodzież otrzymała również koszulki napisem „Zaczęło się w Radomiu / Began in Radom”  – prezent od Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia.

Przygoda pt. „Jornada Mundial de la Juventud – Panamá 2019” rozpoczyna się niebawem, ale by młodzież z Radomia mogła wylecieć za Ocean Atlantycki potrzeba było wiele miesięcy przygotowań oraz wielu ludzi dobrej woli. O tym doskonale pamięta ks. Mariusz Wilk, koordynator ŚDM w Diecezji Radomskiej.

Ks. Mariusz Wilk:

Failed to get data. Error: