Zabrzmiały chóry w Najświętszym Sercu Jezusa

XI. Przegląd Sakralnej Pieśni Chóralnej w Skarżysku Kam. Foto: Mariusz Busiek.

W niedzielę, 17 czerwca, w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku -Kamiennej odbyła się XI. edycja Przeglądu Chóralnej Pieśni Sakralnej. Do udziału w jedenastej już edycji zgłosiło się sześć chórów: Chór „Con Passione” z Zagnańska,  Chór pw. św. Cecylii z Bazyliki Katedralnej w Kielcach, Chór Ostrobramski ze Skarżyska, Chór „Uratowani” z Daleszyc, Chór „Cantus Puellis” z Górna i Chór im. bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego z parafii pw. św. Mikołaja z Końskich.

Przegląd ma na celu popularyzację muzyki sakralnej. W części konkursowej każdy z chórów zaprezentował po trzy utwory z różnych epok. Można było usłyszeć znane i mniej znane pieśni w języku polskim, ale też i po łacinie. Nie zabrakło „Bogurodzicy” czy też pieśni Mikołaja Gomółki (XVI w.) „Nieście chwałę mocarze”. Zaśpiewano również „Ave Verum Corpus” i „Anima Christi” oraz pełną nadziei modlitwę obozową „O Panie któryś jest na niebie”. Podczas gdy obrad jury, z koncertem galowym wystąpił Chór „Campanella” z Radomia – laureat ubiegłorocznego przeglądu.

Zdobywcą pierwszego miejsca w tegorocznej edycji przeglądu został Chór pw. św. Cecylii z Bazyliki Katedralnej w Kielcach; w jego wykonaniu publiczność usłyszała „Ave Verum Corpus”, pieśń Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas Panie” oraz „Rotę”. Miejsce drugie przyznano Chórowi „Uratowani” z Daleszyc. Zaś trzecie miejsce przypadło chórowi „Con Passione” z Zagnańska. Laureaci otrzymali nagrody finansowe.

W jury zasiedli: ks. Dariusz Sałek (organizator festiwalu „Staropolskie Kolędowanie”), Robert Pluta (dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu), Ewa Krakowiak (dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Skarżysku-Kam.) oraz Monika Walczak (nauczyciel w skarżyskiej szkoły muzycznej).

Tegoroczną edycję Przeglądu – zgodnie ze zwyczajem – zakończyła pieśń „Christus vincit” w wykonaniu wszystkich chórów.

Przegląd Chóralnej Pieśni Sakralnej to inicjatywa, którą od jej początku prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Parafii NSJ w Skarżysku-Kam. przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Skarżysku.

Tekst: Małgorzata Janiec

Zdjęcia: Mariusz Busiek