ZAKRZEW – Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

• Proboszcz:
    • ks. dr Ireneusz Jan Kosecki
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Kamil Kowalski (jun.)

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Gulin Nowy, Gulin Stary, Gulinek Wyręba – Łoniec – Przecinka, Kolonia Las, Kolonia Ławki, Kolonia Zakrzew, Kozia Wola, Marianowice, Marianowice Górne, Natalin, Natalin Kresy, Natalin za Rzeką, Podlesie Mleczkowskie, Stefanów, Zakrzew, Zakrzew Kresy I, Zakrzew Kresy II, Zakrzewska Wola
  • Odpusty:
    • św. Jana Chrzciciela (24 czerwca),
    • Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 6 sierpnia
  • Historia:

Pierwszy drewniany kościół w Zakrzewie fundacji Andrzeja herbu Lewart powstał w 1417 r. Wtedy także prawdopodobnie została erygowana parafia pw. św. Jana Chrzciciela. W XVI w. kościół został przejęty przez protestantów. W 1612 r. wzniesiono kolejną, drewnianą świątynię z fundacji Jerzego Podlodowskiego. W II połowie XVIII w., ze względu na zły stan kościoła, podjęto decyzje o budowie nowego, murowanego obiektu. Świątynia została zbudowana w latach 1770–1776 z fundacji Stefana Ksawerego i Ludwiki z Kruszyńskich. Dedykacji kościoła dokonał bp Paweł Kubicki 16 VIII 1922 r. W XIX i XX w. kościół był kilkukrotnie restaurowany staraniem ówczesnych proboszczów. W ostatnich latach przeprowadzono w świątyni gruntowne prace konserwatorskie staraniem ks. Romana Adamczyka, parafian oraz z pomocą środków zewnętrznych. Kościół jest w stylu barokowym, zbudowany z kamienia i cegły, jednonawowy.

MAPA DOJAZDU: