Zimowe harce „wilczków”

Św. Franciszek z Asyżu patronował zimowisku dla Skautów Europy, które od 9 lutego odbywało się w Kaczynie. Do ośrodka należącego do Caritas Diecezji Kieleckiej przyjechały trzy gromady „wilczków”*, wśród których byli również skauci ze Skarżyska Kamiennej.

W zimowisku wzięły udział 1 Gromada Buska, 1 Gromada Kielecka i 3 Gromada Skarżyska. Opieke duchową sprawował ks. Marcin Marchewka ze skarżyskie parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego. – Nocowaliśmy w ośrodku należącym do Caritas Diecezji Kieleckiej. Wszyscy spali w śpiworach, ponieważ chcieliśmy zachować harcerski charakter. – mówi Akela** Jan Rogula.

Patronem zimowiska był Święty Franciszek z Asyżu, który również patronuje „wilczkom”. – Już pierwszego dnia każda z „szóstek” otrzymała zadania związane z przygotowaniem scenek z historii życia św. Franciszka. Następny dzień zaczęliśmy od Mszy Świętej, której przewodniczył Ksiądz Marcin Marchewka, a po niej odbyła się Skała Narady i wielka gra. Gra oczywiście była o Świętym Franciszku. Każda szóstka miała za zadanie wykonać 6 zadań, a w drugiej części wilczki miały za zadanie pokonać wojowników z Perugii (nawiązanie do bitwy pomiędzy Asyżem a Perugią w 1202 r., w której brał udział Święty Franciszek). Po bitwie nastąpiła uczta Ikkiego, czyli wielka fiesta. Nazajutrz czekała niedużo lepsza atrakcja, a mianowicie Zimowe Zmagania. – relacjonuje Akela Jan.

Zimowe harce wilczków zakończyła Msza św. w pobliskim kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i Świętego Jana Pawła II oraz apel.

*) Wilczki – to najmłodsza wiekowo grupa dziewczynek albo chłopców w Stowarzyszeniu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” (Federacja Skautingu Europejskiego). Ich zbiórki i wyjazdy opierają się na „Księdze Dżungli” Rudyarda Kiplinga.

**) Akela – przewodzi gromadzie „wilczków”; tak nazywał się najsilniejszy, najmądrzejszy, najbardziej doświadczony spośród wilków – bohater „Księgi dżungli” R. Kiplinga.

[FAG id=5824]