50 lat od koronacji Świętej Rodziny

1300

Sanktuarium w Studziannie przeżywa złoty jubileusz koronacji obrazu MB Świętorodzinnej. Mszy św. w dzień rocznicy przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium MB Świętorodzinnej w Studziannie rozłożone zostały na trzy dni. Najwięcej pielgrzymów, bo około 6 tysięcy modliło się w sobotę, 18 sierpnia, podczas centralnej Mszy świętej, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, wieloletni sekretarz osobisty kard. Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II.

– Księże kardynale Stanisławie, cieszymy się bardzo, że po 50 latach przybywasz tak jak wtedy razem ze świętym Janem Pawłem II, w jego relikwiach. Nie zapomnę mojego spotkania z Ojcem Świętym, kiedy wspomniał, że pamięta doskonale to wydarzenie sprzed 50 lat. Cieszymy się twoja obecnością i wszystkich uczestników tej uroczystości. Dziękujemy także za ponad 350-letnią obecność filipinów na ziemi opoczyńskiej – powiedział kustosz sanktuarium ks. Jerzy Cedrowski COr witając zgromadzonych na uroczystej liturgii.

Ks. Jerzy Cedrowski COr, powitanie:

 

We wprowadzeniu do liturgii Kard. Stanisław Dziwisz wspomniał dzień koronacji.

– 50 lat temu przybył na koronację z Krakowa kard. Wojtyła. Przybył z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim na zaproszenie ojców filipinów, a przede wszystkim biskupa sandomierskiego Piotra Gołębiowskiego. Byłem wtedy z kardynałem krakowskim Wojtyłą, dziś św. Janem Pawłem II. Dzisiaj przybywam razem z nim, przynosząc jego relikwie, które teraz pragnę przekazać. Niech trwa tu pamięć o nim, a także jego wstawiennictwo nad tymi, którzy tutaj przybywają i przebywają. Te relikwie przekazuję na ręce waszego pasterza bp. Tomasika – powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Następnie w homilii zwrócił uwagę na wartości przekazywane w rodzinach i współczesne problemy dotykające małżonków. – Trzeba dziękować Panu Bogu, że jest tyle dobrych rodzin. Dobrych to nie znaczy idealnych, ale takich, które kultywują cnotę przebaczenia i pojednania – zaznaczył wyrażając niepokój z powodu wielkiej liczby rozwodów. – Dziś naszym zadaniem jest obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, obrona istoty małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz obrona rodziny wobec zagrożeń. Zdrowa rodzina to zdrowy naród – dodał kard. Dziwisz.

Kard. Stanisław Dziwisz, homilia:

 

Na Złoty Jubileusz Koronacji okolicznościowy list przysłał papież Franciszek. List odczytał ks. Mirosław Prasek COr z Radomia, Prokurator Krajowy Księży Filipinów.

ks. Mirosław Prasek COr, List od papieża Franciszka:

 

W roku jubileuszu koronacji (do 19 sierpnia 2019 r.) w sanktuarium w Studziannie można uzyskać odpust zupełny. Ogłosiła to watykańska Penitencjaria Apostolska, a stosowny dekret odczytał ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii.

ks. prał. Krzysztof Nykiel, Dekret o odpuście:

 

Jubileuszową celebrę z kard. Dziwiszem sprawowali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i abp Stanisław Nowak, metropolita emeryt częstochowski, z Warszawy abp Władysław Ziółek i bp Romuald Kamiński, bp Andrzej Dziuba z Łowicza i biskupi z Radomia – Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. Koncelebrowali księża z diecezji radomskiej i diecezji ościennych, a także zakonnicy i księża z różnych zgromadzeń, a wśród nich filipini na czele z ks. Feliksem Zeldenem z Wiednia, delegatem Stolicy Apostolskiej, a zarazem wizytatorem apostolskim Polskiej Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Wśród tysięcy wiernych zgromadzonych w bazylice sanktuaryjnej i przy telebimach na placu kościelnym i przy scenie przed wejściem głównym, byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień wraz z wicemarszałkami Dariuszem Klimczakiem i Arturem Bagieńskim oraz starostowie powiatów tworzących Ziemię Odrowążów (koneckiego, opoczyńskiego, przysuskiego i szydłowieckiego). List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał minister Marek Suski, szef gabinetu politycznego szefa Rządu RP.

Marek Suski, List od Premiera Rządu RP:

 

Na zakończenie liturgii słowa podziękowania wypowiedział bp Henryk Tomasik, Biskup Radomski.

Bp Henryk Tomasik, podziękowanie:

 

Oprawę liturgiczną zapewnili klerycy z radomskiego seminarium, klerycy kapucyńscy z Nowego Miasta n. Pilicą, orkiestra „Bazylikon” ze Studzianny oraz chóry z Kraśnicy, z sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej oraz parafii pw. NSJ w Radomiu.

[FAG id=8538]