Zaproszenie. Akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi i Nowenna

Bp Henryk Tomasik. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Czcigodni Księża
Drogie Osoby Życia Konsekrowanego
Drodzy Bracia i Siostry

W dniu 8 września 1946 roku, na Jasnej Górze, Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda, w obecności około miliona pielgrzymów, zawierzył Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonanego przez Piusa XII w 1942 roku, którego inspiracją były objawienia fatimskie.

W roku, w którym przeżywamy setną rocznicę objawień fatimskich, Episkopat Polski dokonał w dniu 6 czerwca 2017 roku, w Sanktuarium Fatimskim na Krzeptówkach, Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. „Następnie zostanie on ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto Narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku” – czytaliśmy w dniu 21 maja 2017 roku, w Liście Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Z dniem 8 września związane jest jeszcze jedno wydarzenie: W dniu 8 września 2017 roku minie 300 lat od koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Zachęcam Was, Drodzy Bracia i Siostry do aktywnego uczestnictwa w Akcie Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi oraz duchowego przygotowania naszych parafii oraz wspólnot duszpasterskich do tego Aktu przez udział w Nowennie.

+ Henryk Tomasik
Biskup Radomski