BAŁTÓW – Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej

• ks. kan. dr Grzegorz Stępień
  • Wikariusz:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 9.15;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.15;
  • Dni powszednie:
    • 16.30 (zima – 15.30)
    • 17.00 (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bałtów, Bałtów Górny, Bałtów Zarzecze, Bidzińszczyzna, Jelenia Góra, Magonie, Maksymilianów, Rudka Bałtowska, Skarbka Dolna, Skarbka Górna, Wólka Bałtowska, Wólka Bałtowska Kol.
  • Odpusty:
    • Narodzenia NMP (8 września),
    • MB Bolesnej (piątek przed Niedzielą Palmową)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 7 września
  • Historia:

Bałtów był własnością Ossolińskich, Małachowskich, Chomętowskich i Pieniążków. W 1828 r. nabył te dobra książę Franciszek Ksawery Drucki–Lubecki. Parafia powstała przed 1326 r. Wtedy jest wzmiankowany pierwotny drewniany kościół, który spłonął w 1645 r. Na tym miejscu prawdopodobnie znajduje się obecnie kaplica pałacowa. Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej powstał w końcu XVII w., zachował się obecnie jako część dzisiejszej świątyni. Kościół dedykował 21 X 1743 r. bp Mikołaj Kunicki. W latach 1904–1909, staraniem ks. Ludwika Olsińskiego, świątynia została znacznie rozbudowana wg projektu arch. Zygmunta Hendla i Konstantego Wojciechowskiego. Budowę ukończył w 1919 r. ks. Marian Bijasiewicz. Dedykacji świątyni dokonał 11 V 1920 r. bp Paweł Kubicki. Kościół jest zbudowany na planie krzyża łacińskiego, orientowany, jednonawowy, dwuprzęsłowy z transeptem.

MAPA DOJAZDU: