CECYLÓWKA – Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej

Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Cecylówce. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. Matki Bożej Anielskiej w Cecylówce
    • Cecylówka 46,
    • 26-903 Głowaczów
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 623 01 31
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. mgr Dariusz Szlachcic

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Cecylówka-Brzózka, Lewaszówka, Marianów, Przejazd.
  • Odpusty:
    • MB Anielskiej (2 sierpnia),
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 8 grudnia
  • Historia:

Podczas II wojny światowej, w wyniku walk na przyczółku magnuszewskim, kościół w Brzózie i zabudowania plebańskie zostały zniszczone, a ludność wysiedlona. Administrator parafii Brzóza ks. Władysław Mniejżyński zamieszkał w Cecylówce i tam w domu prywatnym sprawował nabożeństwa. Ludność wsi Cecylówka, Ursynów, Marianów, Liwaszówka i Przejazd podjęła starania mające na celu uzyskanie zgody na budowę kaplicy. Pierwotna drewniana kaplica została zbudowana w latach 1948–1949. Początkowo nabożeństwa były celebrowane raz w miesiącu. Parafię w Cecylówce erygował 31 III 1957 r. bp Jan Kanty Lorek z wydzielonych miejscowości parafii Brzóza i Jedlnia. Kościół pw. MB Anielskiej rozpoczęto budować staraniem ks. Józefa Gałana w 1957 r. Świątynię rozbudowano i przebudowano w latach 1971–1974 wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, staraniem ks. Stanisława Wójtowicza. 4 VII 1976 r. kościół dedykował sługa Boży bp Piotr Gołębiowski. Kościół jest jednonawowy, murowany z kamienia.

MAPA DOJAZDU: