CHYBICE – Parafia pw. św. Małgorzaty

• ks. dr Mirosław Mariusz Jakubiak
  • Wikariusz:

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.30;
    • 10.30;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;
    • 7.30 (maj – 17.30; październik – 16.30)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Ambrożów, Bostów Nowy, Bostów Stary, Chybice, Nieczulice, Trzeszków, Wawrzeńczyce, Wieloborowice, Włochy.
  • Odpusty:
    • św. Małgorzaty (13 lipca),
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 8 grudnia
  • Kościół filialny:
    • pw. MB Nieustającej Pomocy we Włochach,
      • Msze św. w niedziele i święta o godz. 15.00
  • Historia:

Pierwotny kościół pw. św. Małgorzaty, fundacji kanoników krakowskich Świesława i Macieja ze Śnieżkowic, pochodzi z ok. 1362 r. Prawdopodobnie wtedy też była dedykowana świątynia przez bp. Bodzantę Jankowskiego. Należy przypuszczać, że równolegle z powstaniem kościoła była erygowana parafia. Świątynia była rozbudowywana i remontowana w 1617 r., w 1710 r. od strony zachodniej dobudowano wieżę. W 1741 r. bp Michał Kunicki ponownie dedykował kościół. Jest to budowla orientowana, gotycka, murowana z ciosów piaskowca. Nawa jest na rzucie prostokąta z węższym prostokątnym prezbiterium. Najciekawszym elementem architektury kościoła jest sklepienie nawy. Podtrzymywane jest jednym, ośmiobocznym filarem i określane jest jako sklepienie palmowe. Sklepienie to jest oparte w części zachodniej na schemacie krzyżowo-żebrowym, a w części wschodniej na schemacie gwiaździstym.

MAPA DOJAZDU: