JEDLNIA – Parafia pw. św. Mikołaja bp.

Kościół pw. św. Mikołaja bp. w Jedlni. Foto: www.jedlnia.com.pl

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. kan. mgr Janusz Smerda
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Dominik Kowalewski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00 – transmisja na stronie parafialnej
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 18.00 (zima – 17.00)
  • Dni powszednie:
    • 18.00 (zima – 16.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Adolfin, Brzezinki, Brzeziny, Dąbrowa Kozłowska, Huta, Jaroszki, Jaśce, Jedlnia, Jedlnia Kolonia, Karpówka, Kieszek, Kieszek Leśna Polana, Poświętne, Sokoły, Stoki, Zadobrze, Żdżary.
  • Odpusty:
    • św. Mikołaja (6 grudnia),
    • NMP Królowej Różańca Świętego (pierwsza niedziela października)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 26–27 czerwca
  • Nabożeństwa:
    • majowe – godz. 17.30,
    • różańcowe – październik, godz. 16.30
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Siostry Faustyny w Dąbrowie Kozłowskiej,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.30;
      • I piątki miesiąca – 15.30, w czasie rekolekcji – 15.30
  • Kaplica – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II w Jedlni Kolonia
Kaplica – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl
  • Historia:

Jedlnia stanowiła miejsce częstego pobytu władców z dynastii Jagiellonów oraz królów elekcyjnych. W 1387 r. król Władysław Jagiełło dał mieszkańcom wsi przywileje zwolnienia ze wszystkich opłat. Pierwszy z Jagiellonów był także fundatorem drewnianego kościoła, który powstał w Jedlni w latach 1387–1391. Koniec budowy tej świątyni jest prawdopodobnie także datą erygowania parafii. Kościół murowany został zbudowany z fundacji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1790 r. Był to obiekt klasycystyczny na planie krzyża greckiego zwieńczony kopułą. W latach 1898–1901 świątynia została przebudowana. Stała się obiektem trójnawowym z czerwonej cegły w stylu neorenesansowym. Autorem tego projektu był arch. Stefan Szyller. Świątynia była dedykowana w 1903 r. przez bp. Stefana Zwierowicza. W latach 2009–2010 staraniem proboszcza parafii ks. Janusza Smerdy przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie kościoła w Jedlni.

MAPA DOJAZDU: