Panel kapłański pt. „Współczesne wyzwania duszpasterstwa parafialnego”

18 października, piątek | 8:30 - 15:30

Zwracamy się z uprzejmym zaproszeniem do wszystkich księży na specjalny panel kapłański pt. „Współczesne wyzwania duszpasterstwa parafialnego”, który poprzedzi VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji odbywający się w dniach 18-20 października 2024 r. w Tarnowie. Ekspertem prowadzącym panel będzie ks. James Mallon z Kanady.

Ks. James Mallon jest Proboszcz parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i założyciel projektu duszpasterskiego Divine Renovation (Boża Renowacja/Odnowa). Ks. James jest również autorem bestsellerowej książki Divine Renovation: From A Maintenance to a Missional Parish („Boża odnowa: od zakonserwowania do parafii misyjnej”), wciągającego przewodnika dla parafii pragnących kultywować żywe i dynamiczne wspólnoty wiary skupione na misyjnym uczniostwie. W 2016 r. ks. James został również autorem Divine Renovation Guidebook, podręcznika krok po kroku dotyczącego przekształcania parafii. Przesłanie Divine Renovation rozbrzmiewa w sercach dziesiątek tysięcy proboszczów i świeckich na całym świecie. Zainspirowało i zmotywowało ich do działania i szukania pomocy w przekształcaniu własnej wspólnoty wiary. Aby odpowiedzieć na ich potrzeby, powstało Divine Renovation Ministry.

W 2019 r. ks. James został z Ronem Huntleyem współautorem książki Unlocking Your Parish (tytuł polski: „Jak uwolnić potencjał parafii?”, inspirującej i praktycznej lektury na temat Alpha jako potężnego narzędzia ewangelizacji i uczniostwa. Kolejna publikacja ks. Jamesa, Beyond the Parish, została wydana w kwietniu 2020 roku. Książka ta oferuje prowokującą do myślenia analizę wyzwań stojących przed Kościołem wraz z praktycznymi narzędziami, które pomogą liderom parafialnym i diecezjalnym w odnowie parafii.

Wydana jesienią 2022 roku, Thriving Faith („Rozkwitająca wiara”), to najnowsza książka o. Jamesa. Publikacja ta powstała na podstawie kilku homilii, które wygłosił w Our Lady of Guadalupe w pierwszym roku swojej pracy w parafii. Napisana dla ludzi w ławkach, dzieli się wspaniałymi refleksjami i wizją innego sposobu bycia Kościołem.

Obecnie mieszka w Halifax w Nowej Szkocji. Oprócz swojej posługi, ks. James uwielbia piłkę nożną, filmy, fotografię, psy, wszystko, co związane z Apple.

Więcej o projekcie Boża Renowacja możesz zobaczyć tutaj: https://synod.org.pl/boza-renowacja/

Plan panelu kapłańskiego: Współczesne wyzwania duszpasterstwa parafialnego

• 18 października (piątek)
    • 8.30 – Początek rejestracji
    • 9.00 – Przywitanie, wprowadzenie i modlitwa w ciągu dnia
    • 9.30 – Konferencja: „Jakiej parafii potrzebuje współczesny świat?” (ks. James Mallon)
    • 10.30 – Panel warsztatowy: „Jak współpracować ze świeckimi w budowaniu parafii?” (ks. James Mallon)
    • 11.30 – Przerwa kawowa
    • 12.00 – Q&A z ks. Jamesem Mallonem
    • 13.15 – Eucharystia z modlitwą za parafie (bp Artur Ważny)
    • 14.30 – Obiad

Zapisy

Rejestracja uczestnictwa odbywa się wyłącznie przez wypełnienie formularza internetowego dostępnego na stronie: https://nowaewangelizacja.org/kongres/zgloszenia/

Zapisy trwają do 10 października 2024 r.

Zachęcamy księży również do uczestnictwa w całym Kongresie Nowej Ewangelizacji. Dla księży uczestniczących w panelu istnieją atrakcyjne cenowo pakiety uczestnictwa w pozostałych punktach programu Kongresu.

Do uczestnictwa w Kongresie zapraszamy małżonków i rodziców, liderów wspólnot ewangelizacyjnych z całej Polski oraz członków tych wspólnot. Z racji zaproponowanego tematu liczymy przede wszystkim na obecność małżeństw i rodziców, dla których te zagadnienia są codziennym doświadczeniem. Zapraszamy serdecznie również księży, duszpasterzy rodzin i małżonków oraz duszpasterzy akademickich i młodzieżowych.

Wśród zaproszonych prelegentów Kongresu są między innymi takie osoby, jak: kard. Grzegorz Ryś, bp Artur Ważny, ks. James Mallon, ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Tadeusz Pabjan, Marcin i Monika Gajdowie, prof. Monika Przybysz i wielu innych.

Organizatorem Kongresu jest Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski, Fundacja Porta Fidei oraz Stowarzyszenie Akademickie Tratwa w Tarnowie. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Więcej informacji o zaproszonych gościach, program Kongresu oraz bilety uczestnictwa można znaleźć na stronie: https://nowaewangelizacja.org/kongres/

w imieniu Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

bp Artur Ważny