„Póki mamy czas…” – sztuka o Błogosławionej Rodzinie Ulmów

20 października, niedziela | 19:30 - 21:00

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu i wielu zapytaniom o możliwość powtórzenia spektaklu, pragniemy poinformować, że sztuka „Póki mamy czas…” zostanie powtórnie wystawiona 20 października (niedziela) o godz. 19.30 kościele św. Brata Alberta w Radomiu (Prędocinek).

Autorska sztuka w reżyserii ks. Dariusza Frydrycha do scenariusza Kamili Ślusarczyk jest opowieścią o życiu i męczeństwie bł. Rodziny Ulmów.

Tytuł spektaklu nawiązuje do napisu widniejącego na dzwonnicy kościoła w Markowej: „Czyńmy dobro, póki mamy czas”. Scenariusz ukazuje ostatni rok życia rodziny Ulmów od maja 1943 roku do marca 1944, kiedy zostali zamordowani za ukrywanie żydowskich rodzin.

– Nie jest to jednak reportaż, ani biografia rodziny Ulmów. Autorzy ukazują życie rodziny, kochających się małżonków, starających się stworzyć dla swoich dzieci radosny i bezpieczny dom, pomimo szalejącej wojny i niemieckiej okupacji. Ich dom znajdujący się na końcu wsi Markowa wydaje się jakby wydzielony z tego okrutnego świata. – mówi ks. Dariusz Frydrych. – Życie rodziny Ulmów płynie w rytmie pór roku, w atmosferze modlitwy, głębokiego zawierzenia, zaufania Panu Bogu i dziękczynienia za nawet najdrobniejsze dobro. Realizują swoje pasje – szczególnie Józef Ulma – takie jak pszczelarstwo czy fotografia. Nade wszystko są niezwykle otwarci i pomocni wobec innych mieszkańców Markowej, którzy przychodzą do nich po wsparcie i dobrą radę. Widzimy ludzi, dla których miłosierdzie i bratnia pomoc są czymś normalnym, zwykłym i oczywistym. Ludzi, którzy potrafią wbrew okolicznościom wojny i okupacji cieszyć się z rzeczy małych.

Grupę teatralna tworzą parafianie i sympatycy parafii. Przygotowania rozpoczęły się w marcu br. W spektakl zostało zaangażowanych ponad 30 osób. Na scenie zobaczymy 20 aktorów w naturalnym wieku bohaterów ukazanej historii: od dzieci po seniorów.

Gorąco wszystkich zapraszamy!

Wstęp wolny.