Obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Radomiu

Od 11 do 24 lipca, pod hasłem „Siła w Miłości”, odbędzie się w Radomiu obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

– Planowane przedsięwzięcie miało mieć miejsce 2 lata temu, w XXX rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w naszym mieście. Niestety plany pokrzyżowały pandemia COVID 19 oraz rok później brutalna agresja Rosji na Ukrainę i związane z nią przyjmowanie przez Polaków licznej grupy uchodźców z udręczonego wojną narodu, w co również ofiarnie włączyła się Fundacja. – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Fundacji Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W tegorocznym obozie weźmie udział 800 podopiecznych Fundacji ze wszystkich diecezji naszej Ojczyzny, z grona 2000 stypendystów, zwanych „żywym pomnikiem św. Jana Pawła II”. Do Radomia przybędą uczniowie 8 klas oraz szkół średnich. Natomiast studenci i maturzyści mają swe obozy w innych terminach w Zielonej Górze oraz w Myczkowcach nad Soliną.

Program formacyjno-integracyjny obejmuje intensywne zajęcia o bardzo różnym charakterze, w Radomiu i w regionie, o czym będzie sukcesywnie informowało biuro prasowe Fundacji. Ks. Kowalczyk zwraca uwagę na kilka punktów programu obozu oraz jego charakterystyczne elementy.

1. Biskup Marek Solarczyk będzie celebrował Eucharystie na rozpoczęcie i zakończenie obozu. Będą to odpowiednio: Bazylika św. Kazimierza (sobota, 15 lipca, godzina 10:00) oraz Katedra pw. Opieki NMP (23 lipca, godzina 9:30).
  2. Stypendystów będzie można rozpoznać po identyfikatorach z logotypem obozu oraz charakterystycznych koszulkach: żółtych (uczestnicy), niebiesiech (kadra) i czerwonych (służba medyczna).
  3. Codzienne Msze św. będą sprawowane w wybranych radomskich parafiach.
  4. W niedzielę 16 lipca stypendyści wraz z kadrą obozową, w mniejszych grupach, odwiedzą około 20 radomskich i podradomskich parafii, aby na 2 lub 3 Mszach świętych przed południem pomodlić się z wiernymi, opowiedzieć o Fundacji i przede wszystkim podziękować za środki zbierane przez 23 lata na stypendia dla młodych, zdolnych ludzi z małych miejscowości, wartych wspierania, którzy pokonują przeróżne trudności w drodze do wartościowej dojrzałości.
  5. 23 lipca od 11:45 w programie redakcji katolickiej „Między Ziemią a Niebem” w TVP1, będzie kilka wejść antenowych „na żywo” z Kamienicy Deskurów z udziałem m.in. biskupa Marka, stypendystów i władz regionu.
  6. Szczególnym wydarzeniem finalizującym obóz będzie koncert zespołu „Tylko Ty” – w niedzielę, 23 lipca, o godzinie 17:00, w muszli koncertowej w Parku Kościuszki. Zespół złożony jest z muzycznie wykształconych absolwentów Fundacji. W programie utwory gospel, soul i pieśni uwielbienia w dynamicznych aranżacjach i znakomitym wykonaniu.

– Już teraz proszę przyjąć ode mnie, w imieniu Fundacji serdeczne podziękowanie za otwartość i pomoc w przeprowadzeniu tego ważnego duszpasterskiego wydarzenia. Chciałbym dodać, iż wspólnie, przez 23 lata, pomogliśmy materialnie i duchowo ponad 10. tysiącom stypendystów. Jeszcze raz bardzo za to w ich imieniu dziękuję. Szczęść Boże! – dodaje ks. Kowalczyk.

Patronat nad wydarzeniem objął Biskup Radomski Marek Solarczyk, Prezydent Radomia Radosław Witkowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Rektor UTH Sławomir Bukowski.