PETRYKOZY – Parafia pw. św. Doroty

• Wikariusz:
    • ks. mgr Karol Sadowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 10.00;
    • 12.00
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 9.00;
    • 17.00 (zima 16.00)
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 7.00

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Gościniec, Kamienna Wola, Kuraszków, Parczówek, Petrykozy, Skronina, Sołtysy, Stużno, Stużno Kolonia
  • Odpusty:
    • św. Doroty (6 lutego),
    • Świętych Aniołów Stróżów (2 października)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • IV Niedziela Adwentu
  • Kościół filialny:
    • pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Stużnie,
      • Msze św. w niedziele i święta o godz. 14.30
  • Historia:

Parafię w Petrykozach erygowano w XV wieku. Pierwotnie istniał kościół drewniany fundacji Petrykowskich herbu Odrowąż, który spłonął w 1770 roku, kiedy proboszczem był ks. J. Rychlicki. Pożar pochłonął także pochodzący z 1400 roku gotycki krucyfiks.

Obecny kościół został zbudowany w latach 1791–1795, z fundacji marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, jako wotum za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynię zaprojektował nadworny architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Jan Chrystian Kamsetzer. Kościół dedykował w 1897 r. bp Antoni Ksawery Sotkiewicz. Kościołowi patronują: św. Dorota i Aniołowie Stróżowie.

Kościół jest obiektem w stylu klasycystycznym, orientowanym, zbudowanym z okolicznego żółtego piaskowca. To jednonawowa budowla z wydzielonym prezbiterium i chórem, posiada kubicznie ukształtowaną fasadę i niską wieżową nadbudowę. Wnętrze rozdzielono pilastrami i arkadowymi wnękami. Według relacji Stanisława Staszica kolumny przy wejściu głównym wyciosane zostały z jednolitej skały kamienia piaskowego. Ponad kolumnami znajduje się tablica z napisem wykonanym mosiężnymi pozłacanymi literami: DOMUS ORATIONIS MDCCXCI (Dom Modlitwy 1791). Malowany był w latach 1972-1974.

MAPA DOJAZDU: