Po kilkuletniej przerwie do sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Piotrawinie wyruszyła Piesza Pielgrzymka Młodzieży Nadwiślańskiej. Tegoroczne pielgrzymowanie odbyło się w środę, 1 czerwca.
Wyruszyli spod klasztoru świętego Stanisława w Solcu n. Wisłą, po błogosławieństwie ks. dr kan. Krzysztofa Maja. W pielgrzymce wzięło udział ponad 100 pielgrzymów; to młodzież z dekanatu lipskiego, która uczy się w szkołach podstawowych w Solcu nad Wisła, Pawłowicach i Przedmieściu Dalszym. Wspólnie z pielgrzymami przemierzyli urokliwy szlak wzdłuż Krepianki i Wisły nauczyciele i katecheci, a także ks. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium w Wysokim Kole, ks. Mariusz Krycia, proboszcz parafii Pawłowice oraz ks. Krystian Korba, wikariusz parafii Solec nad Wisłą.
Przez całą trasę towarzyszyli im diakoni i alumni z WSD w Radomiu, wspomagając zarówno od strony organizacyjnej, jak i duchowej – śpiewem i modlitwa. Podczas przemarszu podzielili się również świadectwem swojego powołania i opowiedzieli o seminarium.
Po dwugodzinnym marszu przy dźwiękach gitar, śpiewie piosenek oraz wspólnej modlitwie pątnicy dotarli do miejsca kultu św. Stanisława w Piotrawinie. Tam przywitał ich ks. Krzysztof Lichota, wikariusz parafii, który przybliżył zgromadzonym historię związaną ze św. Stanisławem ze Szczepanowa i królem Bolesławem Śmiałym.
Centralnym punktem była Msza święta, której przewodniczył ks. kan. Szymon Mucha. On to 22 lata temu jako wikariusz parafii Lipsko, zapoczątkował pielgrzymkę młodzieży nadwiślańskiej do tego sanktuarium.
Jednym z owoców pierwszych pielgrzymek było ręcznie przepisane przez młodzież Pismo Święte. Odśpiewana z niego Ewangelia oraz udzielone nim błogosławieństwo nadało niezwyklej powagi oraz docenienia pracy młodych ludzi.
Zmienna pogoda w drodze powrotnej nie zniechęciła młodych do wspólnej modlitwy i śpiewów, a słodki poczęstunek sprzyjał integracji młodzieży.
Organizatorzy, czyli parafia w Solcu nad Wisłą, zapowiadają kolejną pielgrzymkę do Piotrawina już za rok.
Zdjęcia: archiwum parafii w Solcu n. Wisłą