SIENNO – Parafia pw. św. Zygmunta

• Wikariusz:
    • ks. mgr Arkadiusz Piętowski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 10.00;
  • Dni powszednie:
    • wakacje (1.07-1.09) – 17.00 i 17.30

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Antoniów Duży, Antoniów Mały, Borcuchy, Dębowe Pole, Eugeniów, Hieronimów, Karolów, Kochanówka, Kotłowacz, Krzyżanówka, Leśniczówka, Nowa Wieś, Olechów Nowy, Olechów Stary, Piasków, Praga Dolna, Praga Górna, Sienno, Stara Wieś, Trzemcha Górna, Trzemcha Dolna, Wodąca, Wólka Trzemecka.
  • Odpusty:
    • św. Zygmunta (2 maja),
    • Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września),
    • w kościołach filialnych:
      • św. Maksymiliana (14 sierpnia)
      • MB Częstochowskiej (26 sierpnia)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 1–3 maja
  • Kościoły filialne:
    • pw. św. Maksymiliana w Kochanówce,
      • Msza św. w niedziele o godz. 8.30, w I piątek miesiąca – 16.00
    • pw. MB Częstochowskiej w Eugeniowie,
      • Msza św. w niedziele o godz. 8.30, w I piątek miesiąca – 16.00
  • Historia:

Sienno pierwotnie było wsią królewską. Ok. 1441 r. stało się miastem założonym przez Jana z Sienna, starostę sandomierskiego. Pierwotny kościół drewniany był wzniesiony ok. 1390 r. z fundacji króla Władysława Jagiełły. Był on świątynią filialną parafii Chotcza. Kolejny kościół został ufundowany w 1431 r. przez Dobiesława Oleśnickiego, a dedykowany w 1442 r. przez Zbigniewa kard. Oleśnickiego. On także erygował parafię w Siennie w 1452 r. W połowie XVI w. kościół zamieniono na zbór kalwiński i dopiero w XVIII w. został oddany katolikom. Na nowo też erygowano parafię. Dokonał tego bp Andrzej Stanisław Załuski. Kościół był restaurowany w XVIII i XIX w. Uległ zniszczeniu podczas I wojny światowej, a następnie w 1928 r. był odbudowany pod kierunkiem arch. Oskara Sosnowskiego staraniem ks. Teofila Ździebłowskiego. Ponownie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Był odbudowany i restaurowany w 1973 r. i w 1986 r. Kościół jest w stylu gotyckim, orientowany, zbudowany z cegły. Obecnie trwa remont zewnętrzny kościoła.

MAPA DOJAZDU: