SKOTNIKI KONECKIE – Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Skotnikach. Zdjęcie: ks. Piotr Popis, sen.

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Piotr Popis (sen.)

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:
      • po zmianie czasu na zimowy – 17.00
      • od Bożego Narodzenia do Środy Popielcowej – 16.00

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Faliszew, Gniewosze, Józefów Nowy, Józefów Stary, Justynów, Ojrzeń, Reczków Nowy, Reczków Stary, Siedliska, Skotniki, Wacławów, Wólka.
  • Odpusty:
    • Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia),
    • Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • w czasie rekolekcji adwentowych
  • Nabożeństwa:
    • 18.30 – po Mszy św.
  • Historia:

Skotniki w połowie XV w. były własnością Jana Wspinka. W XVI w. były prywatnym miastem Stanisława Dobrzykowskiego herbu Dołęga. Pierwotny kościół drewniany pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Mikołaja i św. Wawrzyńca pochodził z 1528 r. z fundacji Mikołaja Wspinka z Będkowa. Parafia została erygowana w 1604 r. Obecny drewniany kościół stoi na miejscu poprzedniego, zbudowany lub gruntownie odnowiony w 1768 r. dzięki fundacji Antoniny z Pruszyńskich Łąckiej. Gruntownie restaurowany w początku XX w. staraniem ks. Władysława Chrzanowskiego, a następnie ks. Tadeusza Urbańczyka. Jest budowlą drewnianą i orientowaną.

MAPA DOJAZDU: