#StacjaXV – „Róbmy dobro”. Radomski ŚDM w czasie epidemii

Droga Krzyżowa 2017. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Do tradycji radomskich obchodów ŚDM w Niedzielę Palmową należy Droga Krzyżowa ulicami miasta. Niestety z powodu epidemii koronawirusa nie odbędzie się ona… Ale święto młodych trwa! Grupa „Młodzi Radom” zaprasza do włączenia się w akcję #StacjaXV.

Dlaczego #StacjaXV?

Nazwa inicjatywy nawiązuje wprost do Drogi Krzyżowej, która zwykle kończy się stacją XIV, czyli złożeniem Pana Jezusa w grobie. Ale coraz częściej dodawana jest jeszcze stacja XV – Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

– Często utożsamiamy się z postaciami z poszczególnych stacji, ale może się okazać, że w sumie nas tam nie ma. Szymon oddaje Panu Jezusowi swój trud, Weronika troskę, Maryja swoją miłość… A co ja mogę oddać w tym czasie Jezusowi? Jak mogę poświecić się Bogu? Stwórz swoją stację XV: podziel się dobrem i pięknem, które masz w sobie. – zachęca mówi Klaudia Kołodziejczyk z grupy „Młodzi Radom”.

Jak to zrobić?

– W swojej relacji na Facebook’u udostępnij grafikę (zamieszczona pod tekstem) uzupełnioną przez Ciebie swoim pomysłem na to, co dobrego chciałbyś zrobić, co planujesz, o czym marzysz, czego pragniesz, np. pomogę sąsiadce, adoptuję duchowo medyka, będę szczęśliwy, posprzątam pokój, nigdy więcej wojny, dom dla bezdomnych w naszym mieście… itd. Niech nas wszystkich zaleje fala dobra. Tak jak każdy z nas jest wyjątkowy, tak tyle pomysłów możemy stworzyć. Róbmy raban, róbmy dobro! – tłumaczy Klaudia.

Link do wydarzenia: Twoja osobista stacja Drogi Krzyżowej – #stacjaXV

Skąd pomysł?

„Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14) – te słowa z Ewangelii wg św. Łukasza papież Franciszek uczynił tematem orędzia na XXXV. Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w Niedzielę Palmową. Ostatnią część tegorocznego przesłania zatytułował: Nowe życie jako „zmartwychwstałych” i napisał tam:

„Ewangelia powiada, że młodzieniec „zaczął mówić” (Łk 7, 15). Pierwszą reakcją osoby, która została dotknięta i przywrócona do życia przez Chrystusa, jest wyrażenie siebie, ukazanie bez lęku i bez kompleksów tego, co posiada w swym wnętrzu, swojej osobowości, pragnień, potrzeb i marzeń. (…) Drodzy młodzi, jakie są wasze pasje i marzenia? Sprawcie, by się ujawniły i poprzez nie zaproponujcie światu, Kościołowi, innym ludziom młodym coś pięknego w dziedzinie duchowej, artystycznej i społecznej. Powtarzam wam w moim języku ojczystym: hagan lìo! Zróbcie raban!”.

Ks. Mariusz Wilk, duszpasterz młodzieży Diecezji Radomskiej, komentując te słowa na antenie Radia Plus Radom powiedział:

– Papież zachęca nas do tego, byśmy się ruszyli. Pamiętamy, że w Krakowie usłyszeliśmy, że mamy „wstać z kanapy”. To może oczywiste i banalne przesłanie, ale bardzo bardzo mądre. W tegorocznym orędziu papież wykorzystuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza, kiedy Jezus wskrzesza młodzieńca: daje mu życie, oddaje też syna matce, która rozpacza. Papież zachęca, byśmy spojrzeli na swoje życie i zobaczyli ile razy i my jesteśmy świadkami fizycznej czy duchowej śmierci. Papież wskazuje, byśmy nie byli biernymi obserwatorami. Chrześcijańska droga to droga człowieka, który nigdy nie stoi obojętnie obok tego, kto jest w potrzebie, nigdy nie jest też obojętny na cierpienie. – mówi ks. Mariusz Wilk i zaprasza do włączenia się w akcję #StacjaXV: – Chodzi o to, żeby zmasakrować internet dobrem. To jest odpowiedź na papieskie wezwanie „Róbmy raban”. My do tego dołączymy „Róbmy dobro”.

Akcja zakończy się w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.

#StacjaXV. Pobierz, uzupełnij, opublikuj. Foto: Młodzi Radom