Strażacy i duszpasterze w trosce o bezpieczeństwo

900

Każdego roku w tzw. sezonie grzewczym (jesień-zima) wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Strażacy proszą o rozpropagowanie w kościołach akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

– Każdego roku w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym, czyli w tzw. sezonie grzewczym, z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt, a poszkodowanych zostaje kilkaset osób. Kolejne kilkaset poszkodowanych to ofiary pożarów powstałych w trakcie dogrzewań. Większość przypadków zatruć spowodowana jest m.in. brakiem świadomości, jak również zaniedbaniami w zakresie zapewnienia drożności przewodów wentylacyjnych oraz wadami urządzeń grzewczych. – przypominają radomscy strażacy.

W październiku br. zainaugurowana została ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna pod nazwą „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Z tej okazji gen. brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, wystosował apel, w którym zwraca uwagę na wzrastające ryzyko powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla w okresie jesienno-zimowym.

– Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w tym okresie wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Ten trujący gaz, zwany potocznie czadem nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły, dlatego czadu nie poczujemy, nie zobaczymy, nie usłyszymy! – czytamy w apelu.

Komendant Główny PSP przypomina również o obowiązkowych przeglądach i dbałości o drożność instalacji kominowych oraz wentylacyjnych, a także rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

Radomscy strażacy zwrócili się do biskupa Henryka Tomasika o pomoc w rozpowszechnieniu kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w parafiach Diecezji Radomskiej.

– Jesteśmy przekonani, że jego odczytanie w czasie Mszy świętych, jak również zamieszczenie w gablotach lub stronach internetowych parafii, będzie doskonałą formą dotarcia do świadomości społeczeństwa. Rola Kościoła w sprawach związanych z edukacją prospołeczną jest w Polsce nie do przecenienia. Formowanie odpowiednich postaw społecznych i koncentrowanie ich życia wokół najwyższych wartości dokonuje się codziennie w tysiącach kościołów, na ambonach, w mediach i podczas każdej lekcji religii. Poprzez swoje zwyczajne duszpasterstwo Kościół codzienne pracuje nad formowaniem właściwych zachowań. Głęboko wierzymy, iż wspólne starania i działania prowadzone w ramach kampanii przyniosą założone skutki, co wpłynie na podniesie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. – czytamy w liście Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu do biskupa radomskiego Henryka Tomasika.


Pełny tekst Apelu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej: „CZUJKA na straży Twojego bezpieczeństwa!”

Moi drodzy,

Zaczął się okres jesienno-zimowy, w naszych domach i mieszkaniach wzrasta ryzyko powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w tym okresie wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.

Ten trujący gaz, zwany potocznie czadem nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły, dlatego czadu NIE poczujemy! NIE zobaczymy! NIE usłyszymy!

Bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Jeśli poczujecie takie objawy, jak najszybciej przewietrzcie pomieszczenie i wezwijcie pomoc!

Proszę pamiętajcie o:

  • obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnej,
  • nie zaklejaniu i nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych oraz otworów nawiewnych w oknach.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Urządzenia te poprzez wykrycie dymu lub tlenku węgla, zaalarmują nas o niebezpieczeństwie, a tym samym mogą uratować życie i zdrowie.

Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest głównie w naszych rękach!

gen. brygadier Leszek Suski
Komendanta Głównego PSP