SUCHA – Parafia pw. św. Idziego

• Wikariusz:
    • ks. mgr Gracjan Kolendowski, neoprezbiter

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.00;
    • 10.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
  • Dni powszednie:
    • 16.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Czarna Kolonia, Czarna Wieś, Helenów, Koszary, Laski (od nr 44), Linów, Męciszów, Miodne (strona północna), Mireń, Płachty (część wschodnia), Sałki, Sucha, Sucha Poduchowna, Suskowola, Tadeuszów, Wincentów (część południowa)
  • Odpusty:
    • św. Idziego (1 września),
    • św. Marii Magdaleny (22 lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • wtorek po III Niedzieli Adwentu
  • Kościół filialny:
    • pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Laskach,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 8.45
  • Historia:

Parafia w Suchej powstała w XV w. Kościół drewniany istniał tu już ok. 1390 r. Obecna świątynia, wg projektu arch. Antoniego Corazziego (przedstawiciela klasycyzmu), zbudowana została w latach 1839–1843 staraniem ks. Tomasza Koryckiego. Dedykacji kościoła dokonał w 1860 r. bp Józef Michał Juszyński. Ze względu na zwiększającą się liczbę parafian ks. Antoni Ostach podjął decyzję o rozbudowie kościoła. W latach 1910–1913 świątynia została całkowicie przebudowana wg projektu arch. Stefana Szyllera. Wnętrze urządzał ks. Władysław Muszyński. Kościół jest budowlą eklektyczną z przewagą cech renesansowych o włoskiej i polskiej proweniencji. Murowany z cegły, tynkowany. Kościół jest trójnawowy, bazylikowy, o pięcioprzęsłowym korpusie z transeptem, poprzedzonym czworoboczną wieżą ujętą parą aneksów. Stefanowi Szyllerowi przypisywane jest także niekiedy autorstwo ołtarza głównego i dwóch bocznych oraz ambony.

MAPA DOJAZDU: