ŚWIERŻE GÓRNE – Parafia pw. św. Jakuba Ap.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Andrzej Mizak
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Dariusz Michał Jasiński

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.00;
    • 9.00;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 17.00 (zima 16.00)
    • 17.30 (zima 16.30)

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Antoniówka Świerżowska, Chinów, Holendry Kuźmińskie, Holendry Piotrkowskie, Kępa Bielańska, Kuźmy, Majdany, Nowa Wieś, Opatkowice, Piotrkowice, Świerże Górne, Wilczkowice Górne
  • Odpusty:
    • św. Jakuba Ap. (25 lipca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po III Niedzieli Adwentu
  • Kościoły filialne:
    • pw. Bożego Miłosierdzia w Piotrkowicach,
      • Msza św. w niedziele i święta o godz. 10.30
    • pw. MB Częstochowskiej w Nowej Wsi,
      • Msza św. w sobotę o godz. 14.00
  • Historia:

Najstarsze informacje dotyczące parafii i pierwszego drewnianego kościoła pochodzą z 1121 r. Kolejny drewniany kościół ufundował Mikołaj Drzewiecki, kustosz sandomierski. W 1744 r. bp Michał Kunicki, sufragan krakowski ufundował kościół z drewna modrzewiowego. Został on znacznie zniszczony podczas I wojny światowej. Odnowiono go wysiłkiem parafian i staraniem ks. Antoniego Kuśmierskiego. W 1944 r. świątynia została spalona przez wycofujące się wojska niemieckie. Tymczasowa kaplica została wzniesiona na miejscu spalonego kościoła w 1945 r. Obecna świątynia pw. św. Jakuba Apostoła, wg projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, została zbudowana w latach 1958–1965 staraniem ks. Romana Żywczyka, ks. Jana Stępnia i ks. Adama Sochy. Dedykacji kościoła dokonał sługa Boży bp Piotr Gołębiowski 4 VII 1965 r. Świątynia jest budowlą trójnawową, wzniesioną z kamienia i czerwonej cegły, obłożona piaskowcem szydłowieckim.

MAPA DOJAZDU: