TOMASZÓW MAZOWIECKI – Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy

Kościół pw. MB Nieustającej Pomocy w Tomaszowie Maz. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

• Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Tomaszowie Maz.
    • ul. Ludwikowska 81/83,
    • 97-200 Tomaszów Mazowiecki
    • woj. łódzkie
  • T: +48 44 723 12 06
  • E: zbigniew1953@poczta.onet.pl
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Zbigniew Kowalczyk sen.
  • Wikariusz:
    • ks. Stanisław Krawczyk

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.45;
    • 9.00;
    • 11.00;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
    • 18.00 (zima – 17.00)
  • Dni powszednie:
    • 17.30;
    • 18.00 (zima – 16.30; 17.00)

O PARAFII:

• Do parafii należą ulice:
    • Adama, Aliny, Andrzeja, Anny, Barbary, Bartłomieja, Białobrzeska (nr parzyste), Bogumiła, Celiny, Cezarego, Długa, Edwarda, Elżbiety, Damazego, Danuty, Flory, Grażyny, Grzegorza, Haliny, Henryka, Ireny, Ignacego, Jadwigi, Jerzego, Jolanty, Joanny, Kamila, Katarzyny, Kopalna, Kwarcowa, Lecha, Lucyny, Ludwikowska, Łucji, Łukasza, Macieja, Magdaleny, Modrzewskiego, Nikodema, Odkrywkowa, Olgi, Pauliny, Pawła, Romana, Robotnicza, Smardzewicka, Stefana, Sypka, Szklarska, Szymanówek, Teresy, Tomasza, Utrata, Wacława, Wiśniowa, Ziemowita, Źródlana, Żwirowa.
  • Odpusty:
    • NMP Nieustającej Pomocy (27 czerwca)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 20 grudnia
  • Historia:

Początki duszpasterstwa we wsi Ludwików związane były z decyzją o zakupieniu przez parafię pw. św. Marcina budynku mieszkalnego, w którym jedno pomieszczenie zostało zaadaptowane do nauki katechezy, były tam też sporadycznie sprawowane Msze św. Po zmianie granic administracyjnych Tomaszowa Mazowieckiego wioska Ludwików została włączona w granice miasta. W latach siedemdziesiątych XX w. podjęto decyzję o budowie tymczasowej kaplicy. Teren parafia pw. św. Marcina otrzymała od rodziny Szkup. Odpowiedzialnym za budowę kaplicy był wikariusz macierzystej parafii ks. Marian Mężyk. Prace rozpoczęto bez pozwolenia władz miasta, które w trakcie budowy przejęły obiekt i urządziły w nim przedszkole. Dopiero w 1984 r., staraniem ks. Jana Urbaniaka, udało się zbudować tymczasową kaplicę przy ul. Łukasza. Parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Ludwików erygował bp Edward Materski 30 VI 1987 r. z wydzielonego terenu parafii pw. św. Marcina w Tomaszowie Mazowieckim. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Józef Tępiński. W tym samym roku został poświęcony plac pod budowę kościoła. Świątynia została zbudowana w latach 1990–1994 staraniem ks. Zbigniewa Kowalczyka (sen.) i parafian. Kościół zaprojektował arch. Aleksy Dworczak oraz konstr. Janusz Frey. 25 XII 1994 r. bp Edward Materski pobłogosławił nową świątynię. Uroczystość dedykacji, której przewodniczył bp Adam Odzimek, miała miejsce 28 VI 2009 r.

MAPA DOJAZDU: