Zaproszenie na XX. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE” Radom’2021

17. Staropolskie Kolędowanie - Radom 2018. Foto: ks. S. Piekielnik

Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Radomskiej i Powiatowy Instytut Kultury w Iłży, organizują XX Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „STAROPOLSKIE KOLĘDOWANIE” Radom’2021.

Festiwal odbędzie się pod patronatem Biskupa Radomskiego Marka Solarczyka, a jego finał odbędzie się 29 grudnia br. w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu (ul. Młyńska 23/25).

• Festiwal odbędzie się w trzech kategoriach:
    • solista/duet,
    • zespół,
    • schola lub chór.
  • Nagrody zostaną przyznane w każdej kategorii z podziałem na dwie kategorie wiekowe:
    • do lat 13,
    • powyżej 13 lat.
  • Uczestnicy zaprezentują dwa utwory należące do kategorii:
    • staropolska kolęda i pastorałka,
    • tradycyjna kolęda,
    • pastorałka.

„Kolędy i pastorałki niezależnie od tego czy są nowe czy stare, treścią dotyczą Tajemnicy Bożego Narodzenia. Liczba wykonywanych zwrotek nie powinna przekraczać trzech a większa liczba zwrotek może być uzasadniana, gdy wszystkie zwrotki tworzą całość przedstawianej w utworze historii, w szczególności dotyczy to kolęd staropolskich. Tzw. piosenki świąteczne czyli utwory traktujące np. pięknej zimie, podarkach Mikołaja czy innych tematach nie odwołujących się do Tajemnicy Bożego Narodzenia nie kwalifikują się na Festiwal. Zgłaszający je, nie będą dopuszczani do występu. W kategorii chórów przynajmniej jeden utwór winien być wykonany a capella.” – czytamy w Regulaminie Festiwalu

Eliminacje dla uczestników z diecezji: radomskiej, kieleckiej, sandomierskiej, archidiecezji warszawskiej, archidiecezji łódzkiej oraz archidiecezji lubelskiej, odbędą się w miesiącu listopadzie i grudniu br. w ośmiu rejonach:

• Kozienice
  • Radom
    • 17 grudnia, od godz. 10.00
    • Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22

(Istnieje możliwość dowolnego wyboru miejsca uczestniczenia w eliminacjach)

Przesłuchania finałowe odbędą się 29 grudnia 2021 r. od godz. 10.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu (ul. Młyńska 23/25), a ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i „Koncert Galowy” – tego samego dnia o godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy na wspólne kolędowanie.

Ks. Dariusz Sałek
Komisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego