– Świat potrzebuje tego miłosierdzia, w którym tak często dochodzi do przemocy i nienawiści, czy też obojętności wobec ludzkiego losu potrzebującego pomocy. – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył uroczystościom jubileuszowym w skarżyskim sanktuarium.
Uroczystości jubileuszowe odbyły się w czwartek, 2 lipca, a wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem Mszę św. koncelebrowali: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, radomscy biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński oraz wielu kapłanów.
W homilii kard. Dziwisz poruszył temat miłosierdzia, które jest szczególnym rysem Matki Bożej Ostrobramskiej.
– Świat potrzebuje tego miłosierdzia, w którym tak często dochodzi do przemocy i nienawiści, czy też obojętności wobec ludzkiego losu potrzebującego pomocy. Ludzkość w ostatnim stuleciu doświadczyła panowania dwóch totalitaryzmów, które starały się wykorzenić z naszego słownika słowo miłosierdzie – powiedział kardynał.
Kard. Dziwisz wspomniał również Jana Pawła II, który wpisał się w historię skarżyskiej Ostrej Bramy:
– Ojciec Święty pobłogosławił w Tarnowie w 1987 roku kamień węgielny pod budowę tej świątyni, a w 1995 roku zatwierdził dekret ustanawiający Matkę Bożą Ostrobramską patronką miasta. Z tej okazji napisał; “Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Ofiarował dla sanktuarium złoty różaniec. Te wszystkie gesty znalazły wspaniały finał w koronacji obrazu MB Ostrobramskiej. – przypomniał długoletni sekretarz Jana Pawła II.
Kard. Stanisław Dziwisz, homilia:
Papież Jan Paweł II pobłogosławił diadem, którym 2 lipca 2005 roku ukoronowano Obraz Matki Bożej Miłosierdzia. Uroczystości koronacyjnej przewodniczyli kardynałowie Henryk Gulbinowicz i Franciszek Macharski, a koronacji dokonano w obecności około 30 tys. wiernych.
Koronacja obrazu była jednym z ważniejszych wydarzeń w ponad 30-letniej historii skarżyskiej Ostrej Bramy. Sanktuarium to powstało dzięki bp. Edwardowi Materskiemu, pierwszemu Biskupowi Radomskiemu, który z pochodzenia był wilnianinem. Prace rozpoczęły się 31 maja 1988 roku; rok później była już Ostra Brama, a 22 października 1989 roku kard. Henryk Gulbinowicz, także wilnianin, dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia.
Przed uroczystością na terenie nadleśnictwa Skarżysko-Kamienna została poświęcona ścieżka historyczno-przyrodnicza wraz z Drogą Różańcową. Zaś w bazylice sanktuaryjnej odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.