Adoracja na I niedzielę marca 2019 r.

Adoracja Najświętszego Sakramentu. Foto: ks. S. Piekielnik

Panie Jezu Chryste, przychodzimy do Ciebie, bo Ty jesteś Drogą, Prawdą i Życiem. Znasz nas po imieniu, znasz nasze problemy, nasze trudy i cierpienia. Dzisiaj rozpoczynamy 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Wiemy jak wiele zła dzieje się wówczas gdy sięgamy po alkohol. W ważnych momentach jako Naród mogliśmy ten zgubny nałóg porzucić i tym zadziwić cały świat. Ale czy tylko w chwilach kryzysowych jesteśmy w stanie powiedzieć stanowcze „Nie” temu co nadal stanowi największe zagrożenie? Oto u Twoich stóp jest nas tak wielu. W pokornej modlitwie przed Twoim obliczem chcemy wybłagać potrzebne łaski.

Dlatego z głębi serca wołamy: Przepraszamy Cię Panie (powtarzamy)

• Za znieważanie Twego Świętego Imienia po pijanemu
  • Za tych którzy podają alkohol dzieciom i młodzieży
  • Za niszczenie alkoholem własnego zdrowia
  • Za zabójstwa, gwałty, wypadki, rozboje i kradzieże popełnione pod wpływem alkoholu
  • Za zgorszenia dawane dzieciom przez nietrzeźwych rodziców
  • Za opuszczanie niedzielnych i świątecznych Mszy św. z powodu upicia się
  • Za tych, którzy zachęcają i przymuszają do picia
  • Za tych, którzy ratują gospodarkę kosztem zdrowia obywateli

Chcemy także podziękować za wszystkie łaski, które otrzymaliśmy z Twojej ojcowskiej dłoni.

Dlatego z głębi serca przepełnionego wdzięcznością wołamy: Dziękujemy Ci Panie (powtarzamy)

• Za wszystkich, którzy trwają w dobrowolnej i całkowitej abstynencji
  • Za wszystkie organizacje działające na polu trzeźwości
  • Za trud i poświecenie: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów
  • Za powstających z nałogu alkoholizmu
  • Za urządzających wesela i inne uroczystości kościelne bez alkoholu
  • Za duszpasterzy pracujących ofiarnie nad otrzeźwieniem naszego Narodu
  • Za rodziny w których dzieci nie widzą alkoholu

Jezu Chryste wiemy jak wiele w naszym życiu musimy poprawić, tak by nasze serca należały tylko do Ciebie. Bez Twojej pomocy i łaski niewiele jesteśmy w stanie zmienić. Umysł nasz jest niedoskonały, a wola słaba. Udziel nam mocy i siły byśmy sami powstawali z naszych upadków ku lepszemu życiu i innym byli w stanie pomóc.

Dlatego w duchu zaufania wołamy: Wysłuchaj nas Panie (powtarzamy)

• Aby jak najwięcej parafian wyrzekło się z miłości ku Bogu i bliźnim używania napojów alkoholowych
  • Aby dzieci pierwszokomunijne wytrwały w przyrzeczeniach abstynenckich
  • Aby nie ośmieszano ludzi niepijących
  • Aby na naszych ulicach nie było ludzi nietrzeźwych
  • Aby rozwijały się grupy samopomocowe i bractwa trzeźwościowe
  • Aby z naszego życia zniknęły pijackie obyczaje

Daj nam Boże zrozumieć jak wielki w Twoich oczach jest człowiek trzeźwy. Naucz nas cenić i szanować tę cnotę i do niej innych zachęcać. Niech każdy z nas w swoim środowisku będzie wiernym świadkiem Twojej Ewangelii dając temu przykład poprzez zachowywanie abstynencji.

Modlitwa do Matki Bożej o Trzeźwość w Ojczyźnie:

Maryjo, Królowo Polski i Wspomożycielko wiernych! Wejrzyj, prosimy, na nasz Naród i broń jego synów przed nałogami, a zwłaszcza nałogiem pijaństwa. Spójrz, Matko, na spustoszenie spowodowane klęską alkoholizmu. Otocz opieką nieszczęśliwe rodziny, zrujnowane alkoholizmem i udziel im radości wyzwolenia z tego nałogu i jego następstw. Prosimy, byś zakrólowała w Narodzie trzeźwym i zdrowym, wiernym Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Świętemu.

• Maryjo Królowo Polski módl się za nami
  • Św. Józefie opiekunie rodzin módl się za nami.
  • Św. Janie Chrzcicielu wzorze abstynentów módl się za nami
  • Św. Maksymilianie Kolbe patronie ruchu trzeźwościowego módl się za nami.

Pieśń: Przed tak wielkim Sakramentem

Błogosławieństwo końcowe.