ALEKSANDRÓW – Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Aleksandrowie. Foto: Jerzy Kutkowski

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Aleksandrowie
    • Aleksandrów Duży 19
    • 27-350 Sienno
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 378 50 53
  • E: sibi9@op.pl
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. Leszek Józef Bielecki

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 10.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Aleksandrów Duży, Długowola, Józefów, Maruszów, Osówka Nowa, Osówka Stara, Wygoda, Zapusta.
  • Odpusty:
    • św. Teresy (3 października),
    • św. Antoniego (13 czerwca),
    • Bożego Miłosierdzia (II Niedziela Wielkanocy),
    • MB Częstochowskiej (26 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • środa po II Niedzieli Adwentu
  • Kościół filialny:
    • pw. MB Królowej Polski w Długowoli,
      • Msze św. w niedziele i święta o godz. 10.30
  • Historia:

Mieszkańcy Aleksandrowa Dużego skierowali w 1930 r. pismo do biskupa sandomierskiego, w którym prosili o utworzenie nowej parafii. Poparcia udzielał ks. Teofil Ździebłowski, proboszcz parafii Sienno, który ostrzegał przed silnym wpływem na tych terenach polskokatolików. Rozumiejąc powagę sytuacji, biskup skierował ks. Stefana Nadolskiego do tworzenia parafii w Aleksandrowie Dużym. W połowie 1930 r. powstała tam prowizoryczna kaplica. Parafia została erygowana 20 IV 1933 r. przez bp. Włodzimierza Jasińskiego z wydzielonych wiosek parafii Sienno i Lipsko. Kościół spłonął 19 IV 1952 r. Wówczas wybudowano tymczasową drewnianą kaplicę. Obecny kościół powstał, staraniem ks. Józefa Nowickiego, w latach 1952–1969 wg projektu arch. inż. Tomanka i Pieńkowskiego z Warszawy. Dedykacji świątyni dokonał bp Walenty Wójcik w 1969 r. Kościół jest murowany z kamienia, dach ma pokryty blachą dachówkową.

MAPA DOJAZDU: