Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w kościołach

865

Po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu pojawiają się pytania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe w kościołach. Ks. Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków, przypomina księżom proboszczom o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwpożarowym kościołów i budynków parafialnych. Natomiast Straż Pożarna zwiększyła liczbę kontroli w obiektach sakralnych.

– W związku z tragicznym w skutkach pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu bardzo prosimy wszystkich Księży Proboszczów o zwrócenie szczególnej uwagi na poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów sakralnych oraz pozostałych budynków parafialnych. Przypominamy o konieczności systematycznych przeglądów instalacji elektrycznej i odgromowej (nie rzadziej niż raz na pięć lat). Podobnie należy sprawdzać instalację grzewczą w kościołach. Świątynie powinny być obowiązkowo wyposażone w sprawne gaśnice, posiadać centralny wyłącznik prądu. Zachęcamy również do montażu instalacji przeciwpożarowych. – informuje Ks. dr Michał Krawczyk, Diecezjalny Konserwator Zabytków.

O zwiększonej liczbie kontroli w obiektach zabytkowych mówił na antenie Radia Plus Radom st. bryg. Marek Krassowski p.o. Komendanta Miejskiego PSP w Radomiu.

– Kontrole obiektów sakralnych i muzealnych w Radomiu i regionie prowadzone są regularnie. Jednak po tragedii w Paryżu, po pożarze w katedrze Notre-Dame, ilość tych kontroli została zdecydowanie zwiększona. Ogólnie powiem, że bezpieczeństwo pożarowe w obiektach sakralnych jest na całkiem niezłym poziomie; nie ma tak wielkich zaniedbań jak kiedyś. Czasem zdarzają się uchybienia, ale jest wola współpracy. Przekazujemy właścicielom obiektów (proboszczom) nasze sugestie i decyzje, później przychodzimy na kontrole sprawdzające. – mówił st. bryg. Marek Krassowski.