BIERWCE – Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP

• Proboszcz:
    • ks. mgr Janusz Chamera

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.00;
    • 9.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
  • Dni powszednie:
    • 17.00 – maj;
    • 16.00 – październik

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bierwce, Budki Wierzchowskie, Czarny Ług, Jeziorno, Kruszyna, Obózek, Osada Janki, Urbanów, Wierzchowiny
  • Odpusty:
    • Niepokalanego Serca NMP (sobota po Oktawie Bożego Ciała),
    • NMP Królowej (22 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • poniedziałek po II Niedzieli Adwentu
  • Historia:

We wsi Jeziorno, podczas II wojny światowej, w prywatnym mieszkaniu adaptowanym na kaplicę nabożeństwa celebrował wysiedlony proboszcz parafii Goryń, ks. Apolinary Cukrowski. Potem w dworku w Bierwcach sprawował Msze święte ks. Julian Rudnicki. Następnie z polecenia bp. Jana Kantego Lorka dojeżdżali tu w każdą niedzielę księża z Gorynia i Lisowa. W latach 1950–1952 zbudowano w Bierwcach drewniany kościół kryty gontem. Następnie został on rozbudowany staraniem ks. Bronisława Kaczmarskiego. 18 III 1957 r. bp Jan Kanty Lorek erygował parafię Bierwce z wiosek wydzielonych z par. Goryń, Lisów, Błotnica i Jedlińsk. Kościół obecny, wg projektu arch. Tadeusza Derlatki, zbudowano w latach 1980–1986 staraniem ks. Władysława Kosiec. Kościół dedykował 24 V 1986 r. bp Adam Odzimek. Świątynia jest murowana z czerwonej cegły, obłożona piaskowcem, jednonawowa, na rzucie prostokąta.

MAPA DOJAZDU: