CHLEWISKA – Parafia pw. św. Stanisława bp. m.

Kościół pw. św. Stanisława bp. i m w Chlewiskach. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Stanisława bp. m. w Chlewiskach
    • ul. Kościelna 2a,
    • 26-510 Chlewiska
    • woj. mazowieckie
  • T: +48 48 628 70 12
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. mgr Roman Kuna
  • Wikariusz:
    • ks. mgr Mariusz Morawski

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 11.30;
  • Święta zniesione:
    • 9.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Broniów, Chlewiska, Cukrówka, Koszorów, Stanisławów, Wola Zagrodnia, Zaława.
  • Odpusty:
    • św. Stanisława (8 maja),
    • św. Józefa Oblubieńca (19 marca),
    • św. Anny (26 lipca),
    • św. Barbary (4 grudnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 19 marca
  • Historia:

Potwierdzone jest istnienie kościoła i parafii w Chlewiskach pomiędzy rokiem 1253 a 1326. W II połowie XV w. istniał tu murowany kościół pw. św. Stanisława bp. Kolejny został zbudowany w latach 1511–1512, na zrębach poprzedniego, przez Mikołaja Chlewickiego kasztelana małogoskiego. Przebudowano go w 1611 r. i w połowie XVII w. Świątynię tę dedykował 17 XI 1671 r. bp Mikołaj Oborski, sufragan krakowski. Z inicjatywy bp. Kajetana Sołtyka w latach 1776–1777 kościół był przebudowany i powtórnie dedykowany 7 IX 1777 r. przez bp. Franciszka Potkańskiego, sufragana krakowskiego. Obecny kościół, z wykorzystaniem pozostałości poprzednich, zbudowano w latach 1923– –1924 staraniem ks. Stanisława Koprowskiego wg projektu arch. Oskara Sosnowskiego. Dedykacji świątyni dokonał 27 IX 1925 r. bp Paweł Kubicki. Kościół jest orientowany, późnogotycki, murowany z kamienia i cegły. W części starszej jest jednonawowy, a w części rozbudowanej w XX wieku w stylu bazyliki trójnawowej. W prezbiterium i w kaplicy północnej posiada sklepienia gwiaździste z początku XVI w., a w kaplicy południowej ma sklepienia kolebkowo-krzyżowe. Portal przy starej zakrystii jest kamienny, późnogotycki. Drzwi żelazne z okuciami i starym zamkiem pochodzą z XVI w. W latach osiemdziesiątych XX w. kościół poddano restauracji staraniem ks. Henryka Michałka.

MAPA DOJAZDU: